üe handel in slaven Aafke Verdonk-Roüenwuis Deze aflevering van Den Spiegel, nummer 3 van 2014, is een themanummer. Het the ma is slavenhandel en u vindt hier artikelen over dit onderwerp, met een uitstapje naar de West waar veel slaven terecht kwamen. Het is dit jaar tweehonderd jaar geleden dat er een einde kwam aan de handel in slaven. De afschaffing van de slavernij had nog later plaats. Schepen van de Republiek der Verenigde Nederlanden vervoerden veel slaven van West-Afrika naar West-lndië. Zeeuwse slavenhalers namen hiervan ze ker de helft voor hun rekening. Zoals Ad Tramper in zijn artikel De Zeeuwse slaven handel in West-Afrika, 1750-1790 laat zien, waren Middelburg en Vlissingen 'hofleve rancier'. Zijn artikel schetst achtergronden van deze handel en geeft informatie over de gang van zaken. Ruud Paesie volgt in De zeven slavenreizen van het Vlissingse fregat Magdalena Maria, 1761-1771 dit schip van de Vlissingse re derij Jan de Zitter en Zonen. Hij heeft bij zijn zoektocht in verschillende archieven bijzondere, nieuwe vondsten gedaan, die nog niet eerder gepubliceerd zijn! Met een aantal tabellen maakt hij ook aantallen en percentages inzichtelijk en helder. Jaco Simons vervolgens, neemt ons mee naar de West, bestemming voor veel slaven. Abraham van Doorn en de West vertelt het verhaal van de illustere mr. Abraham van Doorn en van plantages in Zuid-Amerika. We reizen met hem terug naar Walcheren, waar hij in mei 1814 te Middelburg overleed. Het muZEEumnieuws is dit keer vooral gewijd aan de kazematten, een bijzondere plek en aan het brood dat daar ooit werd gebakken: Kazemattenbrood, daar zit wat in\ Archiefnieuws geeft een overzicht van wat er te zien is in de fototentoonstelling over de Eerste Wereldoorlog, Beter een goeie buur dan een verre vriend - Vlissingen tij dens de Eerste Wereldoorlog. Aansluitend informatie over een bijzondere voorstel ling van Theaterloods-B, tijdens Festival Onderstroom, op 11, 12 en 13 juli in het Gemeentearchief. Deel 11 van de reeks Zichtbaar Verleden (Vlissingen 1315-2015) vindt u in de volgen de Spiegel. Gezien het thema van dit num mer hebben we hiertoe in overleg met Peter van Druenen besloten. Om toch Vlissingen 700 jaar in uw aandacht te houden, wij zen we u op het boek dat in april 2015 zal verschijnen. Vissers, kapers, arbeiders. Vlissingen 700jaar stadsrechten door Peter van Druenen. Een uitgave van Stichting Historische Publicaties Schelde-estuarium. kunt intekenen op dit boek, het kost dan 29 euro en als u dat wenst, wordt uw naam vermeld op een lijst van voorinschrij vers. Het boek zal in de handel komen voor 39 euro. Ga naar www.vlissingen 700.nl en vu! het formulier in. Ook kunt u inschrij ven door het bedrag over te maken naar NL96SNSB 0871 5867 89, t.n.v. Stichting HPSE, met vermelding van naam, adres (eventueel e-mailadres) en ja of nee voor naamsvermelding. Tenslotte aandacht voor twee in juni jl. ver schenen boeken over slavenhandel van twee auteurs die een bijdrage leverden aan dit themanummer. Een Zeeuws slaven schip. Na de kust van Guiné om slaven, de wind oost, van Ad Tramper, Den Boer/De Ruiter en Geschiedenis van de MCC, door Ruud Paesie, Walburg Pers. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 10