üe Zeeuwse slavenhandel in West-Afrika, 1750-1790 Ad Tramper Deze korte bijdrage dient als inleiding bij het artikel van Ruud Paesie, dat ook in deze Spiegel te vinden is. Het schetst de achter grond van de slavenhandel en zoomt in op de handel in West-Afrika. Er waren nogal wat verschillen in handelwijze als het ging om de slaven aan boord te krijgen. In de zeventiende en achttiende eeuw wer den er door schepen uit de Republiek bijna 600.000 slaven van Afrika naar West-Indië (inclusief Brazilië) vervoerd. Een enorm aantal, maar toch nog gering vergeleken met het totale aantal van 12 miljoen slaven door Europese zeemachten verscheept. De grootste spelers op dat veld waren Engeland, Frankrijk, Spanje en Portugal. De West-Indische Compagnie nam onge veer 300.000 slaven voor haar verantwoor ding, de particuliere en illegale handel het overige deel. Van het Nederlandse aan deel namen Zeeuwse slavenschepen bijna de helft voor hun rekening. Middelburg en Vlissingen, het zal niet verrassen, waren 'hofleverancier'. Vlissingen was zelfs ge deeltelijk economisch afhankelijk van deze handel. Bekende kooplieden en regenten die participeerden in deze handelstak wa ren de families Kroef, Louyssen, Hurgronje, Swart, Wulphert, Van der Woordt, Rosevelt Cateau en De Zitter. Over De Zitter gaat de bijdrage van Ruud Paesie. Mijn artikel is gebaseerd op het archief van de Middelburgsche Commercie Compag nie. Het enige archief in zijn soort waar de slavenreizen goed zijn te reconstrueren. Kaart van West-Afrika met de voornaamste plaatsen waar de slavenhandel plaatsvond, dit: H.J. den Heijer, Goud, Ivoor en Slaven; bewerkt. Arguin Senegal Goerec Gambia SIERRA LEONE GREINKUST Kaap MontcV* Nigei IVOORKUST GOUDKUST Principe Sflo Tomé <2 Corisco ATLANTISCHE OCEAAN Kongo 1Arguin 2. Sencgambia-gebicd 3. Goud- en Slavenkust 4. Loango-Angola-Kust Mpinda SSo Paulo de Loanda Juli 2014 3

Den Spiegel | 2014 | | pagina 11