de plantages werden verwoest. Europese oorlogen werden namelijk ook in de over zeese gebieden uitgevochten. Na een met de Fransen overeengekomen afkoopsom keerde de rust terug. In de volgende twintig jaar bleef die situatie gehandhaafd. Het is in die periode dat we voor het eerst een Van Doorn in de West treffen. Hendrik van Doorn sr. werd geboren in 1671 in Haarlem en oefende het bakkers ambacht uit in zijn stad. Hij trouwde er in 1691 met de achttienjarige Trijntje van Moerkerke. Op 27 november van dat jaar kocht Hendrik voor 1200 gulden een huis vlakbij de Vis- of Melkbrug over het riviertje het Spaarne. Het adres van dat Haarlemse pand is nu Spaarne 39. Op 16 november 1694 liet Hendrik bij een notaris vastleggen dat zijn bezittingen op naam van zijn va der moesten worden overgezet. In de akte wordt Hendrik beschreven als 'gewesene backer' die gereed staat 'om sigh naer de Westindies te begeve'. Samen met Trijntje reisde hij niet lang daarna per retourschip van de W1C of van een particuliere rede rij naar Berbice. Hendrik was benoemd tot directeur van de toen nog bescheiden suikerplantage Nieuw Vlissingen. Het di recteurschap betekende geen eigenaar schap, maar een dienstbetrekking bij de eigenaar van de kolonie. Dit soort planta ges werd dan ook gouvernement plantages genoemd. Het jonge echtpaar woonde in Berbice dicht bij de indianen, de oorspron kelijke bewoners, met wie de kolonisten doorgaans goede handelscontacten had den, een aantal incidenten daargelaten. Kennelijk verkoos Hendrik het risicovolle avontuur naar Berbice boven het bakkers ambacht in Haarlem. Had dat te maken met de economische crisis aan het einde van de zeventiende eeuw? Het bakkersam bacht was in principe goed betaald werk en de beroepsgroep behoorde in die tijd tot het hogere segment van de middenklasse. Voor Hendrik betekende het bakkersvak wellicht geen rooskleurige toekomst. Er waren in Haarlem meer dan honderd bakkers, hun knechten en ander personeel niet eens meegerekend. Bovendien steeg als gevolg van de economische malaise de broodprijs steeds verder. We kunnen ons voorstellen dat het emplooi voor de bakkers drastisch afnam. iC-. - f' ü'.C'retrry-rii'^i rrc/eti üitsnede van de kaart van Berbice; met aanduiding van de gouvernementsplantage Nieuw Vlissingen. (Rijksmuseum Amsterdam) 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 24