jy® bl--* ..y pK0k,~ t V len, schakelt hij zijn neef Albertus Frederik Vethake in. Deze is president en griffier van de weeskamer in Essequibo en wordt aan gesteld tot directeur van de twee plantages waarvan Abraham de rechtmatige eigenaar is. Nadat de Fransen de Nederlanden waren binnengedrongen in 1795 werd het ook in de koloniën in de West onrustig. De enorme hoeveelheid slaven werd opstandig, Franse oorlogsschepen konden de kolonie zomaar bezetten, maar ook bondgenoot Engeland zag een overname wel zitten, dit brieven die belangenbehartiger Albertus Vethake aan Abraham van Doorn zond, kunnen we opmaken dat de situatie steeds nij pender werd. Hij schrijft in mei 1795 dat hij zijn vrouw en kinderen per schip naar het Amerikaanse Boston laat overbrengen uit angst dat er kolonisten vermoord zul len worden als Nederland niet snel militair ingrijpt. Vethakes laatst bewaarde brief da teert van 30 september 1795. Ook hij zal de kolonie vervolgens hebben verlaten. In 1796 namen de Engelsen Essequibo over. De plantage Virginie was al in 1792 op tijd verkocht; over het lot van Doornhaag ver nemen we niets meer. Carrière en bezittingen in Zeeland maakte mr. Abraham een glans rijke carrière. Hij bekleedde vele hoge func ties, zowel in het Vlissingse (burgemeester) als het gewestelijke bestuur (landdrost). In zijn functie van landdrost ontving hij Napoleon in de vrijmetselaarsloge, op het huidige Bellamypark, en op zijn land goed Der Boede. Bovendien werd hij in 1813 door de Franse keizer tot chevalier de l'empire (ridder) geslagen, een eer die slechts was weggelegd voor mensen met bijzondere verdiensten. Hoewel zijn plantages in Essequibo verle den tijd waren, bleef Abraham betrokken bij West-Indië. Hij ontpopte zich als reder en bezat zodoende een aantal schepen dat op Zuid-Amerika voer. De namen van zijn schepen waren: Doornhaag (naar de plan tage), De Colonist (naar zichzelf) en De Vreede. Mogelijk had Abraham dit schip overgenomen van de in 1788 opgeheven SNER. CAf 3 r 1 Buitenplaats Moesbos. In 1871 werd de huidige villa gebouwd. (Privécollectie familie Van Doorn) Juli 2014 21

Den Spiegel | 2014 | | pagina 29