Omdat Abraham in 1785 in het huwelijk was getreden met Pieternella Wilhelmina van Dishoeck kwam hij in het bezit van het beroemde Van Dishoeckhuis in Vlissingen. Dat stadspaleis is helaas in 1986 gesloopt. Daarnaast bezat Abraham panden in de Coudenhoek (achter het Van Dishoeckhuis) en de Onderstraat (op de hoek met de Coudenhoek). Verder was hij gedeeld ei genaar van een huis en een pakhuis in de Nieuwstraat en twee huizen in de Korte Noordstraat. Na Pieternella's dood in 1802 volgde al in april 1803 een tweede ver bintenis. De gelukkige was Cecilia Maria Steengracht. Abraham verhuisde naar Middelburg. Het paar bewoonde het ouder lijk huis van de familie Steengracht in de Wagenaarstraat. Van Doorn verwierf, naast zijn huizen in de stad, geleidelijk aan vele bezittingen op Walcheren, waarvan de lusthoven in de ambachtsheerlijkheid Koudekerke de meeste indruk maakten. Voordat Abraham overging tot de koop van één van de meest tot de verbeelding sprekende landgoederen op Walcheren, huurde hij in 1804 en 1805 de buitenplaats Ramsburg, niet ver gelegen van de Veerse Poort bij Middelburg. In 1805 kocht Abraham van Doorn het grote Der Boede van Jacoba Johanna van de Perre, de echtgenote van zijn neef Jan Cornelis van der Mandere. Bij deze koop zat Hof Anderwijk inbegrepen. Het jaar daarop verwierf Abraham nog het landgoed Moesbos van de twee eigenaressen, moe der Anna Johanna Grijmalla en haar doch ter Cornelia Davina Vis. Alles bij elkaar genomen, was het gehele gebied tussen de Rondweg Koudekerke en de Vlissingse Boksweg in handen van Abraham van Doorn. Met een drietal buitenplaatsen en vele hectaren grond behoorde Van Doorn tot de grootgrondbezitters van Walcheren. Precies 200 jaar geleden Abraham van Doorn overleed op 31 mei 1814 in de Wagenaarstraat in Middelburg. Op het landgoed Moesbos werd hij bijge zet in de grafheuvel, die hij al in 1812 had laten oprichten voor zichzelf en zijn fami lie. De unieke grafheuvel bestaat nog altijd, maar is vanwege de ligging op privéterrein niet te bezoeken. Grafheuvel uit 1812 op het landgoed Moesbos. (Foto Sjoerd de Nooijer) Na de inundatie van Walcheren in 1944 en de droogmaking van het eiland werden Abraham en enkele andere familieleden die in de zwaar gehavende grafheuvel lagen, elders op het terrein van Moesbos herbe graven. De koperen naamplaten die op de kisten waren bevestigd, zijn bewaard geble ven. Naamplaatje van de grafkist van Abraham van Doorn. (Foto Jaco Simons) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 30