In Villa Moesbos in Koudekerke woonde tot voor kort een directe nazaat van Abraham, jhr. mr. Rombout van Doorn. Helaas is hij in maart 2014 overleden. Berbice en Essequibo nu Van de plantages aan de Berbice is nage noeg niets meer te vinden. Ze zijn over woekerd door de jungle. Op de plek waar plantage Vlissingen lag, vinden we tegen woordig een klein indianenreservaat, waar de oorspronkelijke bewoners kunnen leven met hun eigen rituelen en gebruiken. Ook de plantage Moerkerke aan de Esse quibo is verdwenen, hoewel er op de bijbe horende begraafplaats nog wel grafstenen te vinden zijn. Hier liggen Abraham van Doorn sr., Josina van Sweerd, hun jong overleden dochter Cornelia en hun schoon dochter Jacomina Cornelia Lusses. Op Leguan Island, in de monding van de Essequibo gelegen en nog geen 20 vier kante kilometer groot, wonen nu ongeveer 4000 mensen. Het overgrote deel van hen is van Indiase afkomst en hangt het hindoe isme aan. De belangrijkste middelen van bestaan zijn de verbouw van rijst en het fokken van vee. Pas sinds 1997 is er elek triciteit aangelegd en in 1999 kwamen er telefoonverbindingen. Bij verschillende nederzettingen op het eiland heeft de Nederlandse invloed zijn sporen achter gelaten door de naamgeving uit het verleden. Zo treffen we Amsterdam, Vrouw Anna, Anna Maria en Cornelia. Ook Doornhaag bestaat nog steeds, in de vorm van de naam van een buurtschap en een door de Nederlanders aangelegde polder. Hoewel de kerk op het eiland St. Peter's Anglican Church (1855) heet, wordt deze toch nog (Old) Dutch Church genoemd. Die kerk stond kennelijk in de Nederlandse peri ode op deze plek. In 1992 werden het kerk gebouw, en als gevolg daarvan ook Leguan Island, op de kaart gezet in Guyana met een afbeelding op een nationale postzegel. Over de auteur: JACO SIMONS studeerde kerkorgel en pi ano aan het conservatorium. Naast het do centschap muziek houdt hij zich bezig met archiefonderzoek. Hij publiceerde in de bladen Den Spiegel, Arneklanken, Klaver Vier, Nehalennia, Saillant en De Wete. Bronnen en literatuur - Album promotorum (Universiteit van Utrecht), (Utrecht 1936). - P. Bol en H. Dijs, Grafzerk en suikerwerk, namen op oude grafstenen in Suriname en Brits-Guyana, me degedeeld door Fred. Oudschans Dentz (z.p. 2006). G. Dorren, Eenheid en verscheidenheid (Amsterdam 2001). - C.Ch. Goslinga, The Dutch in the Caribbean and in the Guianas, 1689-1791 (Assen 1985). - J.J. Hartsinck, Beschryving van Guiana, of de wilde kust in Zuid-America (Amsterdam 1770). - Nederlands Adelsboek, 1982, jrg. 73. - P.M. Netscher, Geschiedenis van de koloniën Esse- quebo, Demerary en Berbice (Den Haag 1888). Ruud Paesie, 'De Societeyt ter Navigatie op Esse- quebo en annexe Rivieren. Op- en ondergang van een Zeeuwse rederij', in: Alle streken van het kom pas: Maritieme geschiedenis in Nederland (Zutphen 2010), p. 295-316. Tegenwoordige Staat der Nederlanden, dl. XI, (1739). Zie: http://countrystudies.us/guyana/5.htm. Noord-Hollands Archief (NHA), Rechterlijke Archieven, inv.nr. 76.93. NHA, Oud Notarieel Archief Haarlem, inv.nr. 445, fol. 428; Notaris Hendrik Hasewindius. Nationaal Archief, Sociëteit van Berbice, inv.nr. 272, 372, 439. Zeeuws Archief (ZA), Zelandia lllustrata I, cat. nrs. 828 en 829; kaarten van Berbice. ZA, Zelandia lllustrata I, cat.nr. 1624; kaart van Essequibo (1749). ZA, Familie Van Doorn, inv.nr. 1. ZA, Families Spoors en Sprenger, inv.nr. 77; brieven van Hermanus Boter te Middelburg. ZA, Familie Van Doorn, inv.nr. 3 en 5. Gemeentearchief Vlissingen, Familiearchief Van der Swalme, inv.nr. 5676 Stadsarchief Amsterdam (SA), Notaris Philippe de Marolles, inv.nr. 7965. Een gedetailleerde annotatie is te vinden op de website van de auteur: www.lacoda.nl, sec tie Historische Artikelen, Annotatiedocument Abraham van Doorn en de West. Juli 2014 23

Den Spiegel | 2014 | | pagina 31