Tentoonstelling over WO 1 in het gemeentearchief aan Kelly Verbeem van het muZEEum: k.verbeem@muzeeum.nl of 0118-412498. Agenda De komende periode staan de volgende ac tiviteiten op de planning: Eind juni Expositie WOU te bezoeken tij dens openingstijden molen of met be geleid bezoek. Tijdens de herdenking begin november wordt het hele herden- kingsgebied, waar de expositie in de Oranjemolen onderdeel van uitmaakt, officieel geopend. Juli en augustus Iedere vrijdag haven rondvaarten in Vlissingen-Oost. 28 september Laatste dag expositie 'Schip breuk Bunitesa di Dekadensia'. 17 oktober De kracht van het verhaal. Voorstelling in het kader van de Natio nale Herdenking 200 jaar afschaffing Slavenhandel. Wilt u meer weten? Neem dan contact op of houd een onze website in de gaten. Van 10 juni tot en met 25 oktober 2014 is in het Gemeentearchief Vlissingen een foto tentoonstelling te zien: 'Beter een goeie buur dan een verre vriend' - Vlissingen tijdens de Eerste Wereldoorlog' Hoewel Nederland neutraal was tijdens WOI, ging de invloed van het krijgsgeweld Zeeland en zeker Vlissingen niet voorbij. De vluchtelingenstroom vanuit het zuiden was groot, Vlissingen telde zelfs 10.000 vluchte lingen. Naast de vluchtelingenstroom is er aandacht voor: Vliegtuigen: Foto Dert fotografeerde alle in Zeeland aan de grond gezette vliegtuigen. Deze vliegtuigen werden geïnterneerd door het Nederlandse leger. Mijnen: Drie schepen van de Stoomvaart maatschappij Zeeland liepen op een zee mijn. Mijnen spoelden regelmatig aan op de boulevard. Moederhuis: samen met haar dochter run de Fokje Brevet-Pasma het zogenaamde, moederhuis in de Hobeinstraat. Hier wer den Belgische zwangere vrouwen opgevan gen. Fokje Brevet-Pasma was de gemeen telijke vroedvrouw. Mobilisatie: Nederland was neutraal tijdens WOI; maar men mobiliseerde wel. Er waren veel militairen in Vlissingen te vinden. Gerard Jacobs: een van de Belgische vluchtelingen was de Antwerpse schilder Gerard Jacobs. Hij verbleef tijdens WOI in Vlissingen en bleef daarna in de stad wo nen. Hij gaf tekenles en was oprichter van de Kunstkring het Zuiden. Hij is begraven op de Noorderbegraafplaats. Noorderbegraafplaats: op een apart deel zijn 36 soldaten begraven, waaronder 11 niet geïdentificeerd. Er is ook een monument voor hen opgericht. Vlissingen 1915: een collage van fraaie Vlissingse beelden, die een indruk geven van de stad tijdens WOI. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen in het gemeentearchief in de Hellebardier- straat. Openingstijden: ma-do, van 09.00-16.30 uur. Juli 2014 25

Den Spiegel | 2014 | | pagina 33