Van Flessingue, het Van der lVleer-broodje en het spoor Aafke Verdonk-Rodenhuis Voor u ligt alweer nummer 4 van Den Spiegel 2014. Zo snel gaat het jaar voorbij. Naar mijn gevoel is de vorige Spiegel nog maar net naar de drukker gegaan. Als gewoonlijk de laatste twee jaren begin nen we met Peter van Druenen met inmid dels deel 11 in de reeks Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015): hoe de droom van de Bataafse Revolutie in Vlissingen al in 1795 in duigen viel en wat er daarna ge beurde. Over Orangisten en patriotten, Vlissingen of Flessingue en allerlei maat regelen die het leven van de Vlissingers er niet gemakkelijker op maakten. Het ar tikel eindigt met het bombardement van 1809 en de daaropvolgende jaren die voor Vlissingen het voorzichtige begin van her stel betekenden. Eerste Zeeuwse Fabriek van Radiotoestellen 'H.J. van der Meer en Zonen' te Vlissingen door Tom Rentmeester vertelt het verhaal van de radiowinkel en eerste Zeeuwse fa briek van radiotoestellen. Leuke bijzon derheid is dat het pand in 'art-deco' stijl in de Nieuwstraat, waar deze zaak lange tijd gevestigd was, nog bestaat en on der Rijksmonumenten valt. Jaques den Exter heeft dit omvangrijke artikel, dat eerder verscheen in het Radio Historisch Tijdschrift, weten te verkorten tot een voor Den Spiegel geschikte omvang. Het derde artikel is eveneens zeer omvang rijk, reden waarom we het in twee delen plaatsen. In deze Spiegel vindt u deel 1 van Station Vlissingen, 1873-2013, van Jan van der Male, dat eindigt met een nieuw sta tion Vlissingen-haven met de Koninklijke Wachtkamer. Het tweede deel komt in Den Spiegel nummer 1 van 2015, ons traditio nele feestdagennummer. Het artikel gaat in op 140 jaar spoorweghistorie in Vlissingen en wat daaraan voorafging. Dan is er nog nieuws uit muZEEum en ge meentearchief en een bericht van het be stuur van de Vereniging Vrienden. In het muZEEum is de nieuwe tentoonstelling Bolwerk Verbeeld te zien. Het Keizers- bolwerk, een markante plek in Vlissingen en een bijzondere expositie in de fraaie Scheldezaal. Nog een berichtje van de gezamenlijke archiefdiensten in de provincie Zeeland. Op 8 oktober aanstaande zal de database Belgische vluchtelingen in Zeeland 1914- 1918 worden gepresenteerd. Behalve de namen van de duizenden vluchtelingen en de plaatsen van herkomst zijn de vele bronnen gedigitaliseerd. De database en de scans van de archiefstukken komen be schikbaar via de website Zeeuwen Gezocht (www.zeeuwengezocht.nl). Cl kunt zich op geven voor deze middag via info@zeeuws- archief.nl. Informatie over het program ma van de middag kunt u lezen op www. zeeuwsarchief.nl. Een en ander vindt plaats in de filmzaal Provincie Zeeland, Abdij te Middelburg. Wij wensen u veel leesplezier met deze Den Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 10