üoeke Roos (1932-2014) Varen en Vertellen Ad Tramper De ouwe reus is dan toch geveld. Even leek hij te spotten met de wetten van de medische wereld, maar uiteindelijk moest hij zich toch bij het onvermijdelijke neer leggen: op 14 juni overleed Doeke Roos, 82 jaar oud. Zijn betekenis voor de mari tieme geschiedschrijving van Zeeland en Vlissingen geven hem een plaats in het col lectieve geheugen van stad en provincie. Maar ook zijn markante persoonlijkheid zal nog lang op het netvlies achterblijven. Talrijke boeken en artikelen schreef hij over zijn favoriete onderwerp: de zee. Dit mondde in 2003 uit in het proefschrift Twee eeuwen varen en vechten. Het admiralen- geslacht Evertsen. Ook voor het blad van de Vereniging Vrienden Den Spiegel schreef hij vaak. Maar Doeke schreef niet alleen, hij ging ook op pad om andere goeie dingen te doen voor de stad. Enkele wapenfeiten. Realisatie van het beeld van Maaiken Jans (moeder Evertsen) op Boulevard Evertsen. Een ander voorbeeld is het beeld van De Vissersvrouw, dat eerst op de Nieuwendijk stond en door zijn toedoen naar de Groene Boulevard verhuisde. Zelfs de eigenaar van Brasserie Montparnasse wist hij ervan te overtuigen de naam te veranderen in Brasserie Evertsen. Ideeën genoeg, hij ging er mee aan de slag en bracht het tot een goed eind. Bestuurders konden hem op de stoep verwachten; netwerken, voelhoorn tjes uitsteken en een charmeoffensief inzet ten beheerste hij als geen ander. Doeke was geen Zeeuw van afkomst, maar handelde wel als een Zeeuw. De geschillen tussen de gewesten Holland en Zeeland in de zeventiende eeuw, trok hij soms door naar zijn eigen leven. Hij hekelde het zo genaamde Hollandocentrisme. Historici bekijken de rivaliteit tussen de gewesten Holland en Zeeland volgens hem te vaak Doeke en Hilde Roos tijdens de opening van de ten toonstelling Zeeuws Geweld in het Gemeentearchief Vlissingen, 3 augustus 2012. door een Hollandse bril. Ze raadplegen zel den Zeeuwse archieven, voegde hij daar nog aan toe. Doeke was ook een verteller, hij verza melde graag mensen om zich heen. Of het nu ging om een lezing voor een groep of op de bank bij hem thuis, er viel altijd wat te vertellen, te beleven en veel te lachen, want gezellig was het ook. Dan testte hij zijn ideeën uit en werd er over meer zaken dan alleen geschiedenis gesproken. Zijn steun en toeverlaat was zijn vrouw Hilde. Zoals Maaiken Jans de zaakjes voor man en kinderen Evertsen regelde, zo re gelde Hilde de zaken voor Doeke, een mooie parallel. Doeke Roos gaf de maritieme geschiede nis van Vlissingen en Zeeland een gezicht. Vlissingen mag hem dankbaar zijn. Oktober 2014 3

Den Spiegel | 2014 | | pagina 11