Flessingue Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015) Hier vindt u het elfde artikel van de reeks 'Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315 -2015)' die bestaat uit zestien verhalen over de geschiedenis van Vlissingen. Het laatste artikel zal ver schijnen in het vierde nummer van 2015, het jaar van het zevende eeuwfeest van Vlissingen, dat in 1315 haar stadsrecht kreeg. Het bijzondere aan de verhalen is dat ze geschreven wor den uitgaande van een nog aanwezig overblijfsel uit de geschiedenis van Vlissingen. Dat kan een document zijn, maar ook een voorwerp, een schilderij, een standbeeld, een stadsge zicht of een gebouw. De redactie verwacht zo een brug te slaan tussen de op schrift gestelde geschiedenis in Den Spiegel en de te bezichtigen of te raadplegen originele overblijfselen in het muZEEum, het Gemeentearchief Vlissingen en de stad zelf. In dit elfde artikel ligt de nadruk op de eerste jaren van de Franse overheersing in Vlissingen. Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315 - 2015), deel 11Hoe de droom van de Bataafse Revolutie in Vlissingen al in 1 795 in duigen viel en wat er daarna gebeurde Peter van üruenen Op 16 mei 1795 werd in Den Haag een verdrag gesloten tussen de Bataafse Republiek en Frankrijk. De onderhandelingen hierover waren al op 11 maart van dat jaar in Parijs gestart en hadden bijna tien weken geduurd. Er stond dan ook heel wat op het spel. Frankrijk was met harde hand bezig haar revolutie van vrijheid, gelijkheid en broederschap te exporteren naar de rest van Europa. De Republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden was op 19 januari 1795, daags na de vlucht van stadhouder Willem V naar Engeland, tijdens een nagenoeg geweldloze revolutie omgedoopt tot Bataafse Republiek, waar de Fransgezinde patriottische partij de dienst uitmaakte. Het verdrag van Den Haag moest de relatie regelen tussen de nieuwe republiek en de toch wat opdringerige Fransen. Van de in totaal 23 artikelen van het verdrag handelden er twee, met aanhangsel, over het kleine Vlissingen. En dat was niet bepaald op verzoek van de Vlissingers zelf. De Scheldestad stond in de tweede helft van de achttiende eeuw, net als veel andere steden in Zeeland en de Republiek, in het teken van de strijd tussen de Orangisten die voor de stadhouder waren en de patri otten die genoeg hadden van de Oranjes en een staatsvorm wilden stichten, gegrond vest op de ideeën van de Verlichting. De Amerikaanse Revolutie van de jaren zeven tig en tachtig werd bezongen en bejubeld, evenals kort daarop de gebeurtenissen in Frankrijk waar de koninklijke familie werd afgezet en moest plaatsmaken voor een re volutionaire regering die in de jaren daarna nog enkele keren van samenstelling zou veranderen. Voordat in 1799 Napoleon werd aangesteld als hoofd van de regering, probeerden minstens vier nationale comi tés het land weer in het gareel te krijgen en daarnaast ook nog eens op verschillende fronten buiten de grenzen succesvol te zijn. Beter dan twintig gewonnen veldslagen' Te midden van deze chaos werd in Parijs en Den Haag onderhandeld over de plaats die de Republiek zou krijgen in de nieu we wereldorde naar Frans voorbeeld. De Den Spiegel 4

Den Spiegel | 2014 | | pagina 12