derwijzersvak van zijn vader, vernam hij mede de technische kennis en nieuwhe den. Er werden in Vlissingen, Middelburg en Domburg vele lezingen gehouden over de 'Draadloze Telegrafie'. Zo ontstond er tussen 1903 en 1920 een kern van radiote- legrafische specialisten in de oude binnen stad van Vlissingen, zoals Wilhelminastraat, Nieuwstraat, Goenewoud. In 1918 werd de 'Vlissingsche Radio Amateurs Vereeniging' opgericht en werd er locaal veel geëxperi menteerd met radiozenders en -ontvangers. Andries van Westen had beroepshalve veel contacten met de scheepvaart en im porteerde via de schepen radiotelegrafie- onderdelen vanuit Engeland en Amerika. Hiermee dreef hij handel en bouwde hij onder andere zijn kristalontvangers, von- kenzenders en telegrafietoestellen voor de verkoop. Toen hij na de introductie van de IDZ-radiolamp hiermee succesvolle experi menten ging doen, overwoog hij omstreeks 1920 om beroepsmatig tot een eventuele radiofabricage over te gaan. De handel in petroleum liep door de gasvoorziening en vooral de elektrische verlichting terug en de concurrentie in de olie en brandstoffen- markt werd steeds groter, een nieuw han delsproduct met goede perspectieven was hard nodig om de continuïteit van het be drijf H.J. van der Meer te waarborgen. De NRI (Nederlandse Radio Industrie) had met haar radio-uitzendingen (Soiree-Musicale vanaf 6-11-1919) de radio onder het pu bliek populair gemaakt. Ook in Engeland waarmee H.J. van der Meer veel zaken deed (export visproducten en garnalen), waren de Nederlandse uitzendingen goed te ontvangen. De scheepslieden hunkerden naar de scheepvaart- en visserijberichten via de radio. De Radio/Telegrafie bood goede vooruit zichten en eind 1922 besloot Andries van Westen, in overleg met zijn broer Hendrik (Hein), zich in de toekomst volledig op de radio te gaan richten en werd de 'radio-af deling', genoemd 'RADIO', van firma H.J. van der Meer vanuit de woning annex het bedrijfskantoor aan de Wilhelminastraat 11 een feit. Al spoedig daarna werd het om de hoek gelegen pand in de Nieuwstraat 70 aangeschaft, tot een winkel met werk plaats verbouwd en op 1 september 1923 geopend. De Vlissingse Courant van 1 september 1923 schreef hierover als volgt: Radio Technisch Bureau: Door de firma H.J. van der Meer Zonen wordt heden in de Korte Nieuwstraat no. 70 het geheel nieuw gebouwde radio tech nisch bureau 'RADIO' geopend. In dit ma gazijn vindt men een uitgebreide collectie van onderdeden voor radio-telegrafie en -telefonie. De tallooze liefhebbers van draad- looze stations - in onze gemeente zijn er on geveer 200 - kunnen daar dus alle moge lijke onderdelen bekomen. In het magazijn is een der nieuwste ontvanginrichtingen geplaatst, waardoor aansluiting verkregen wordt met de bekende groote Europeesche stations in Engeland, Frankrijk en Belgie, terwijl ook met de in ons land bestaande verzendstations verbinding kan worden verkregen. Door een luidspreker worden de opgevangen concerten zoo versterkt dat men alles hoort of het vlak bij was. Het ligt in de bedoeling van de firma Van der Meer Zonen een luidspreker voor het boven den winkel gelegen magazijn te plaatsen, waardoor het publiek ook op straat van de concerten kan genieten. Het radio-magazijn, dat wat moderne in richting betreft, het eerste van dien aard in onze provincie is, werd gebouwd door den heer J. Loois Azn., onder architectuur van den heer P.S. Dijkstra. De heer A. de Landmeter zorgde voor het schilderwerk, terwijl het magazijn 'Zeelandia' de elec- trische installatie heeft aangelegd. In de etalagekast is de nieuwe Philips-etalage- verlichting aangebracht, waardoor het licht bijna niet naar buiten uitstraalt, terwijl de winkel zelf verlicht wordt met de nieuwe Albasta-lampen. Het nieuwe magazijn zal hedenavond wel veel bekijks hebben'. Oktober 2014 15

Den Spiegel | 2014 | | pagina 23