Het pand Nieuwstraat 70, een voormalige klokkenwinkel, werd door de Vlissingse ar chitect P.S. Dijkstra geheel in de art-deco stijl ontworpen en verbouwd. Kenmerkend voor de radiofabriek zijn de uitspringende pinakels aan de bovenzijde van de gevel als extra steun voor de antenne-construc tie. De buitenste worden gebruikt voor de bevestiging van de tuidraden en op de mid delste rust de hoge mast. Deze antenne bestond uit twee lange draden (30-40 me ter) die naar het woonhuis/kantoor aan de Wilhelminastraat nr. 11 liepen. De tuinen waren onderling met elkaar verbonden en de antenne hing zodoende boven eigen grond. In de beginjaren van de radio was een dergelijke lange en hoge antenne es sentieel voor een goede ontvangst van de toen nog zwakke zenders. In 1924 werd de 2e Jaarlijkse Nijverheids Tentoonstelling in het Schuttershof te Middelburg gehouden. H.J. van der Meer kreeg het stadhuis als expositie-ruimte, er werd op de Markt een grote antenne opgesteld. Concerten uit onder andere Londen, Parijs, Brussel werden ten gehore gebracht. En een succes werd het, vanuit heel Walcheren kwam men in 1924 naar de tentoonstelling in Middelburg om de 'Van der Meer'-radio's te bewonderen en wellicht te kopen. De grote antenne op de markt en de luidspreker buiten trokken de aandacht van de voorbijgangers die door 'het won der' naar binnen werden gelokt. In 1926 kocht H.J. van der Meer het naast gelegen pand Nieuwstraat 68 in Vlissingen en liet de twee panden door de Vlissingse architect A. Dijkstra tot een geheel in 'art- deco'-stijl verbouwen. De 'art-deco'-stijl was typerend voor deze tijd, de vormgeving van de radio's ging ook deze richting uit. De smaken onder de Vlissingers hierover ver schilden, de een vond het gebouw prachtig en de ander 'wanstaltig' of niet passend in het Vlissingse straatbeeld. Links was de ra diowinkel en rechts het kantoor. Momenteel valt dit pand (Nieuwstraat nr. 214) onder Rijksmonumenten reg. nr. 508769. Het pand Nieuwstraat 214 (foto Mevr. Ineke van Westen). Andries van Westen was trots op zijn nieu we winkel waar tevens het magazijn en de werk- en productieplaats gevestigd wa ren. Mevrouw Ineke van Westen herinnert zich de grote boren voor het maken van de gaten in de radiofronten, de machines, montagetafels met soldeerbouten, gereed schappen en de fraaie houten radiokas- ten gemaakt door een familielid die als scheepstimmerman op de scheepswerf De Schelde in Vlissingen werkte. Achter in de etalage waren als afscherming glas-in-lood schuiframen geplaatst. In de etalage werden radio-onderdelen voor de amateur, luidsprekers, radio's en plaat- spanningsapparaten getoond. In de winkel stonden de radio's aan de wand speelklaar op tafeltjes opgesteld. Achter de toonbank kasten met vele laadjes met talloze onder delen en op boorden aan de wand de bouw pakketten, luidsprekers, accu's, batterijen en accessoires. Ook luidsprekerdoek en diverse soorten draad en kabel werden per meter verkocht. Er zijn momenteel (2014) nog vijf bestaande Van der Meer radio's be kend. Twee daarvan bij particuliere verza melaars: Het 'Van der Meer-broodje' was het antwoord op het 'Philips-Roggebroodje' eind 1927 Het wisselstroomtoestel kon de concur rentie met het Philips 'roggebroodje' qua vormgeving naar de Zeeuwse wensen met gemak aan. Een keurig vervaardigde ei- 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 24