ontstond veel discussie, men meende dat dergelijke noodinformatie via de omroe pen diende te geschieden. De omroepen maar ook de radiohandelaren keerden zich tegen deze nieuw ingeslopen concurrent en er kwam via geruchten en ingezonden stukken een ware hetze opgang tegen de radiodistributie. In de Vlissingse Courant 03-09-1928 deed de ZNRD Mij. zijn beklag over 'stoorders'/'Mexicaanse honden' in het Vlissingse distributienet (hieronder de inge korte versie): 'Radio-stoorders Het is ons gedurende enkele weken, dat wij de radiodistributie voor Vlissingen ex ploiteerden gebleken, dat er helaas nog een aantal toestelbezitters wonen in den omtrek van de radiocentrale die geen kans zien hun toestel zoodanig te bedienen, dat zij zelve een behoorlijk resultaat hebben en daarmede tevens het genot vergallen van de omwonende toestelbezitters. Men plaagt willens of onwillens niet meer alleen de om wonenden, doch ook alle aangeslotenen op het distributienet van de radiocentrale. Dit verhaal herhaalt zich bijna iedere dag. We hebben ons afgevraagd of zulks nu het gevolg is van onkunde dan wel van snood opzet. Wij hebben ons thans ernstig voorgenomen aan dezen toestand met spoed een einde te maken. Daarvoor zijn thans verschillende maatregelen getroffen. Eerstens kan iedere toestelbezitter welke last heeft met het af stemmen van zijn radio-toestel en er dus niet zeker van is, dat het kwaad mogelijk door hem wordt veroorzaakt, zich om raad en advies wenden tot onze maatschappij. Geheel gratis zullen wij het werk voltooien van de toestellen-leveranciers die verzuim den hun cliënten het zoo hoog noodige on derricht te geven bij de bediening van hun toestellen. Tweedens is ter hand genomen de bouw van een richtingzoeker. Met behulp van dit toestel zal het ons mogelijk zijn eigenaars van storende toestellen direct op te sporen. Zonder pardon zal tegen zoodanig eigenaar een aanklacht worden ingediend wegens veroorzaken van hinder of overlast. Waar bedoelde hinder veroorzaakt wordt niet al leen aan enkele omwonende toestelbezit ters, doch ook aan het radio-distributiebe drijf voor geheel Vlissingen hetwelk dus als een algemeen belang wordt aangenomen, dat het een rechterlijk vonnis op deze gron den gebaseerd, niet malsch zal uitvallen. Geheel belangloos zal ieder worden gehol pen met het doel althans in dezen omtrek de rust in den aether te verzekeren door het uitroeien van al wat lijkt op den zoo beruchten Mexicaansen hond. Tezijnertijd zal onze storingzoeker ook worden beschik baar gesteld voor andere stadsgedeelten waar dit ondier huist. De klagers welke onze hulp inroepen zullen zich evenwel moeten binden den stoorder aan te klagen bij justitie. Per 18-09-1929 had ZNRD reeds 850 abonnees in Vlissingen en toonde zich een geduchte concurrent voor de radio-vakhan- del. De stopzetting van eigen 'Van der Meer' radio-fabricages Het was onvermijdelijk, Philips kwam met een voorstel: Radio Van der Meer stopt met fabricage van eigen radio's en wordt een belangrijke Philips dealer met interessante staffelkortingen. Hierdoor kon het bedrijf meegroeien met het succes van Philips en de omzet/winst in radio's met randap paratuur vergroten (heet tegenwoordig een 'win-win'-situatie). Rond 1930 kreeg Philips steeds meer over wicht in de binnenlandse radiomarkt. Er kwamen ook steeds meer radiodetailhan delaren/concurrenten in de regio die de zelfde Philips producten aanboden. Op elk dorp was er naast de electricien wel een fietsenmaker, loodgieter of smid te vinden die tevens radio's verkocht... De prijscon currentie stak evenwel flink de kop op! Daar kartelvorming voor radio's nog niet zozeer bekend dan wel streng verboden was, had Philips wel enige grip op eventu ele excessen in de markt. De vastgestelde Den Spiegel 18

Den Spiegel | 2014 | | pagina 26