Wat is er achter dien muur H. J. v. d. MEER ZONEN gj Philips-prijzen moesten door de detailhan del gevolgd worden, op straffe van eventu ele stopzetting van leveranties. Firma H.J. van der Meer was tevens Erres- dealer en alleenvertegenwoordiger voor Walcheren en adverteerde ook in Zuid- Beveland. Op de Erresproducten kon de vakhandel betere marges halen in vergelij king met Philips, dit is in de jaren altijd zo gebleven. In Vlissingen woedde de concurrentiestrijd onder de radiowinkels hevig en het effect hiervan drong tot diep in de winkeliersge zinnen door. Mevrouw Ineke van Westen vertelt: toen ik als kind samen met mijn moeder door de binnenstad van Vlissingen liep, zag ik in de etalage van een concurre rende radiowinkel een mooie rode poes lig gen. 'Wat een mooie poes', zei ik tegen mijn moeder, deze antwoordde snijdend: 'dat is een lelijk beest van een hele lelijke meneer die de zaak van je vader probeert kapot te maken!' Ze trok me aan mijn arm en snel liepen we door. Ook onder het eten werden er aan tafel zakelijke voorvallen ter sprake gebracht: een klant had een bepaald type Philips radiotoestel besteld en toen dit binnen kwam moest hij het niet meer. De reden was dat hij intussen de betreffende radio in Rotterdam tegen een lagere prijs gekocht had. Haar vader sloeg dan dicht, zei niets en verkropte zijn woede van binnen. Naast de nieuwe verkooptechnieken met kortin gen, extra inruilprijzen, huurkoop, afbeta ling en concurrentie vanuit de vakhandel, omroepen en distributie kwamen er ook nog radio-verenigingen op die aantrekke lijke voorwaarden tot aanschaf van een ra dio boden. De winkels van Fa. Van der Meer in Vlis singen en Middelburg waren niet groot. Dat hoefde toen ook niet want er werden enkel radio en aanverwante artikelen verkocht. In de winkel was een afgesloten ruimte, de 'toonkamer' genaamd, waar men onge stoord kon luisteren naar de prestaties van de apparatuur en de aan het pakket toege voegde grammofoonplaten. Achter dien muur Is het Land van de Radio, het land van de talrijke stations. Gaat dat land binnen. Het kan nu I Fl. 98.- betaalt U voor een Philips 836a, die U tientallen stations geeft Dat is wat anders dan 2 of 3 stationsKomt den Philips 836a hooren bij NIEUWSTRAAT 68. (Vlissingse Courant 31-10-1934) In bovenstaande advertentie 'wat is er ach ter dien muur?' werd een Philips 836a (het zogenaamde arbeiderskastje) beneden de honderd gulden aangeboden. Gezien de financieel moeilijke crisisjaren was deze goedkope radio een schot in de roos, de ra dio werd hierdoor voor een breder publiek toegankelijk gemaakt, maar ja, 100 gulden was in die tijd toch nog een heel groot be drag. Daarbij was er in 1933 bij de grootste werkgever in Vlissingen, scheepswerf de Schelde, in 2 jaar tijd 46% van de werk nemers werkeloos geraakt waardoor de gemiddelde koopkracht drastisch omlaag ging. 'Erres' was voor firma Van der Meer het alternatief voor de concurrentiegevoe lige Philips radio's. Mobilisatie 1939/2e Wereld Oorlog (1940-1945) Het woonhuis Wilhelminastraat 11 en de winkel Nieuwstraat 68-70 te Vlissingen, lagen op een steenworp afstand van de door de Duitsers bezette scheepswerf De Schelde die daardoor een belangrijk doel wit voor de Engelse bommenwerpers was. Het werd te gevaarlijk om daar te verblij ven, de winkel werd tijdelijk overgeplaatst naar een veiliger gebied in Vlissingen. Toch zien we dat in het eerste oorlogsjaar som mige inwoners in Vlissingen bleven of te rugkwamen om te wonen en te werken, zo ook Andries van Westen die er probeerde zijn winkel draaiende te houden, als zijnde zijn enige bron van inkomsten. Tijdens de oorlog werden door de Duitse bezetter in Vlissingen alle radio's in beslag Oktober 2014 19

Den Spiegel | 2014 | | pagina 27