BEKENDMAKING. DE INLEVERING VAN RADIOTOESTELLEN. Ia verband met de verorde ning inzake het inleveren van radio-ontvanginstailaties van 13 Mei 1943 wordt het vol gende medegedeeld; genomen. Te beginnen in april 1941 met de radio's onder de Joodse bevolking: 9 stuks waaronder een verouderd toestel type 845 van de fabrikant Van der Meer te Vlissingen. Ds. R. Kamermans (kleinkind van Andries van Westen) schrijft op zijn website als volgt: 'In januari 1941 werd de lijst van Vlissingse Joden van juni 1940 geactualiseerd met nog een negental namen. In april 1941 moesten de Joden hun radiotoestel inleve ren (andere Nederlanders moesten dat pas in 1943); beschadigde apparaten moesten op kosten van de oorspronkelijke eigenaar worden hersteld. Op 2 mei 1941 stuurde de commissaris van politie een lijst van de negen ingeleverde radio's naar Den Haag, compleet met merk en typenummer. Bij de radio van Ruben Hiegenlich staat vermeld: 'Van der Meer Vlissingen' nr. 845 met een Philips plaatspanningsapparaat en aparte luidspreker. Is verouderd. De firma Van der Meer was de radiohandel van mijn grootvader A.H. van Westen, toentertijd gevestigd in de Nieuwstraat. Aanvankelijk assembleerde opa de radiotoestellen zelf. Blijkbaar bezat Hiegerlich zo'n vroeg radio toestel van mijn opa'. Nadat in juli 1940 door de Duitse bezetter het luisterverbod was ingesteld en er toch naar Radio Oranje en de BBC werd ge luisterd, stelden de Duitsers stoorzenders op zodat deze niet meer op de middengolf hoorbaar waren. Met een raamantenne of een speciaal filter (moffenzeef) werd deze storing wat minder, maar het was beter op de korte golf af te stemmen. Niet alle ra dio's hadden een kortegolfbereik, met een simpel kastje 'Sonotron' op de achterwand en inwendig op de afstemkring aangeslo ten, kon men zo'n golfbereik aan de radio toevoegen. Andries van Westen en Jan de Keijzer bouwden deze Sonotrons in. Na het bombardement op Vlissingen in 1942, verhuisde het gezin tijdelijk naar de Koudekerkseweg in Vlissingen en op 5 sep tember 1944 ('dolle dinsdag') naar familie in Kamperland (Noord Beveland). Andries van Westen had in de kelder van zijn winkel in Vlissingen enkele radio's en onderdelen verstopt, die na de oorlog nog aanwezig waren. Algehele inbeslagname van radio's door de Duitse bezetting (verordening per 13 mei 1943/PZC): (Een verkorte versie van de inhoud) 1) Formulieren a vijfcent ophalen en inle veren bij PTT-kantoor. 2) Ook geëvacueerden moeten hun toestel len aangeven. 3) Formulieren voor ontheffing voor a) Duitse Staatsburgers b) Leden NSB c) Familieleden Nederlanders in vrijwillige dienst van Duitsche Weermacht. d) Familieleden Nederlanders in vrijwillige dienst van Waffen -SS en Vrijwilligers Legioen. Er wordt op gewezen dat ouders, vrou wen en kinderen der vrijwilligers als fa milieleden worden beschouwd. De radio's moesten ingeleverd worden bij het toenmalige stadhuis van Vlissingen, het 'Van Dishoeckhuis' aan de Houtkade. De regionale vakhandel werd opgedragen om de ingenomen radio's te beoordelen, zo ook firma H.J. van der Meer. Andries van Westen weigerde dit en zijn broer Hendrik nam zijn plaats in. Vlissingen werd op 3 november en Middel burg op 6 november 1944 bevrijd. Beide steden waren zwaar gebombardeerd, de oorlog had diepe wonden geslagen. De ouders van Andries en Hein van Westen waren gedurende oorlog overleden. Hun strategisch gelegen en door de Duitsers be zette woning aan de Boulevard Bankert 4 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 28