1 commissie actief die zich bezighield met de kwaliteit van voedingsproducten en met bijvoorbeeld de aanwezigheid van mest- en beerputten in de open ruimte. Erg actief was deze commissie niet. Het jaaroverzicht van de gemeente Vlissingen vermeldde bij herhaling: van de gezondheidscommis sie kwam even als ten vorige jaren geen verslag Nu dient wel te worden opge merkt dat er in Vlissingen al vanaf het be gin van de negentiende eeuw een onder gronds riool aanwezig was. In 1822 was er in het gemeentehuis een bijeenkomst voor aannemers die geïnteresseerd waren in de aanbesteding voor de uitbreiding van het hoofdriool in de Oranjestraat. Dat was er dus al vóór 1822. Vlissingen onderscheid de zich hiermee van de meeste andere Nederlandse steden. Dat was merkwaardig omdat de stad juist in deze periode een van de meest berooide en armoedige steden van het land was. Naar alle waarschijnlijk heid had de aanleg van het riool onderdeel uitgemaakt van de werkzaamheden die de Fransen tussen 1795 en 1813 hebben uit gevoerd in het kader van de vestingwerken. Omdat de stad overvol was door de aanwe zigheid van duizenden soldaten, moesten er dagelijks enorme hoeveelheden afval en rioolwater worden weggewerkt. Nu moeten we ons niet teveel voorstel len van dit soort vroege rioolstelsels. De gangen waren gemaakt van gemetselde of gestapelde bakstenen en werden zel den geglazuurd waardoor ze poreus wa ren. Ook de doorstroming was een pro bleem omdat er in Nederland en zeker in Vlissingen, geen hoogteverschil was. De vuiligheid werd weggespoeld door andere vuiligheid en in het gunstigste geval een flinke regenbui. Op veel plaatsen zaten er waarschijnlijk gaten in de gangen en wa ren de straten verzakt waardoor er open riolen ontstonden. De lozingen kwamen uiteindelijk terecht in de Westerschelde. In de loop van de negentiende eeuw werd Aanleg van de riolering in de Noordstraat omstreeks 1909 (Bron: Gemeentearchief Vlissingen, beeldcollectie nr. FA7934) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 12