Scheen de zon maar altijd De gebrandschilderde ramen in de Vlissingse kerken Jaques den Exter Als ik een grote stad bezoek ga ik vaak op zoek naar een kerk om te zien of er gebrandschilderde ramen zijn te bewonderen. Ik word altijd gefascineerd door het prachtige licht- en kleurenspel van deze kunstvorm, vooral als de volle zon er op schijnt. Gelukkig hoeft u, beste lezer, geen grote reis naar Antwerpen, Den Bosch, Parijs of Keulen te maken, ook in uw eigen Vlissingen kunt u van deze indrukwekkende kunst genieten. De glas-in-lood kunst Met de opkomst van de gotiek in de mid deleeuwse bouwkunst in de twaalfde en dertiende eeuw begon tevens de bloei van de glas-in-lood kunst. Methoden om ge kleurd glas te maken en te brandschilde ren werden ontwikkeld en vervolmaakt. De vlakken van de ramen in de hoge kathe dralen waren te groot om duurzaam be stand tegen weer en wind met vlak glas te vullen en werden in vakken verdeeld. De buigzaamheid van lood bood de mogelijk heid tot vormvariatie en daarom werden loodstrippen gebruikt om het glas in te vat ten. Zo ontstond de glazenierskunst. In die tijd stond het beroep in hoog aanzien en maakte de glazenier deel uit van het ont werp- en uitvoeringsteam van alle grote bouwmeesters. Omdat het overgrote deel van de bevolking ongeletterd was, bood dit de geestelijke lei ders een unieke mogelijkheid om de verha len uit de bijbel voor de gewone man visu eel te maken. De gebrandschilderde ramen waren zeer kostbaar. Ze werden vaak door de maatschappelijke elite (vorsten, adel en rijke kooplieden) aan de kerk geschonken, waarbij de schenker zich soms in een detail liet afbeelden. Onze Lieve Vrouwekerk Met de bouw van de Onze Lieve Vrouwe kerk aan de Singel werd begonnen in 1911 naar een ontwerp in Neoromaanse stijl, met de typische halfronde bogen, van de Rotterdamse architect Albert A.J. Margry, die ook het in 1913 geopende St. Joseph- ziekenhuis ontwierp.De kerk werd in gebruik genomen op 24 december 1911 en de plechtige inwijding vond plaats op 2 juni 1913. OLV kerk interieur overzicht met de vijf ramen (Gemeentearchief Vlissingen, Beeldcollectie) Er was bij de nieuwbouw van de kerk geen geld beschikbaar voor kostbare gebrand schilderde ramen. De Vlissingsche Courant van 15 december 1911 vermeldt over de nieuwe kerk: 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 16