De glazeniers Alle vijf ramen zijn vervaardigd door het atelier van Frans Nicolas en Zonen te Roermond. Gesticht door Frans Nicolas in 1855 groeide het atelier in de tweede helft van de 19e eeuw uit tot de grootste leve rancier van gebrandschilderde ramen in Nederland, niet in het minst door de nauwe samenwerking met architect F.H.J Cuypers, de ontwerper van talrijke kerkgebouwen in die periode (de architect van de OLV kerk Margry was een leerling van Cuypers). In 1880 worden de beide zonen van Frans, Charles en Frans jr. vennoten in het bedrijf, waarbij Frans jr. vooral de ontwerpen ver zorgde en Charles de zakelijke leiding op zich nam. In de jaren twintig van de vorige eeuw werd Joep Nicolas, zoon van Charles, ontwerper voor het bedrijf. Hij werd een van de meest bekende Nederlandse glaze niers met een wereldwijde vermaardheid. Als Joep in 1939 naar de Verenigde Staten emigreert neemt de Duitser Max Weiss het bedrijf over. In 1969 moet hij om ge zondheidsredenen het bedrijf sluiten. Sinds 1979 wordt het voormalige glasatelier aan de Wilhelminasingel in Roermond gebruikt als galerie annex expositiecentrum. Sint Jacobskerk In 1304 werd in opdracht van Graaf Willem lil begonnen met het graven van de haven van Nieuw-Vlissingen en met de bouw van de kerk, oorspronkelijk Onze Lieve Vrouwekerk genoemd. Pas in later eeuwen werd de naam Sint Jacobskerk gebruikt. Of er in de middeleeuwen ramen van ge brandschilderd glas werden toegepast, die mogelijk bij de Beeldenstorm van augustus 1566 zijn vernield is niet te achterhalen, in de bekende bronnen is er alleen sprake van het stuk slaan van beelden. In 1572 gaat de kerk over in protestantse handen. Omdat de protestantse leer des tijds het maken van afbeeldingen niet be vorderde zijn er in de volgende eeuwen zeker geen ramen met afbeeldingen in de kerk toegepast. We moeten wachten tot de tweede helft van de 20e eeuw. Het Comité De Ruyterraam Onze Vlissingse zeeheld Michiel Adriaens- zoon de Ruyter is in de Sint Jacobskerk gedoopt en in het huwelijk getreden. In het gedenkjaar 1957 zijn er ter gelegen heid van de 350-jarige viering van zijn geboorte plannen gemaakt om te zijner ere een gebrandschilderd raam in de kerk aan te brengen. Er wordt een comité op gericht waarin twintig Vlissingse notabe len zitting nemen en door S. Joustra wordt contact gelegd met de bekende glazenier Pieter A.H. Hofman te 's Gravenhage voor het maken van een ontwerp. Op 19 juni 1957 geeft het college van kerkvoogden toestemming voor het plaatsen van het gebrandschilderde raam in de kerk mits er tevens een fonds wordt geregeld voor het toekomstige onderhoud. Als plaats wordt het raam aan de rechterzijde (gezien van binnenuit) in de westgevel bepaald. Op 18 september 1957 vindt een bijeen komst plaats in het stadhuis onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff. Het co mité wordt definitief samengesteld: Nota ris J.L Verhagen wordt voorzitter, archiva ris J. den Hoed secretaris en directeur van de Amsterdamse bank J. van der Meulen penningmeester. Tevens worden die avond twee ontwerpen gepresenteerd door Hof man, waarvan er een wordt gekozen. Het comité gaat nu aan de slag om de be nodigde gelden, begroot op 32.000,-- bij een te brengen. Er komt zelfs een erecomi- té met diverse ministers en de Commissaris van de koningin en een comité van aan beveling van 90 personen onder voorzit terschap van burgemeester Kolff. Hofman wordt voorlopig in de wachtkamer gezet met als toezegging een honorarium van 2.000,-- voor bewezen ontwerpdiensten, mocht het geld voor de definitieve opdracht er niet komen. In een pamflet wordt de bevolking opgeroe pen een geldelijke bijdrage te leveren: 'Vlissingers, Zeeuwen, Nederlanders, het is onze ereplicht in het De Ruyterjaar 1957 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 20