Wolkendek en doorbrekende zonnestralen Middendeel: Wapens: In de voet: Provincie Zeeland, Vlissingen Middendeel: Lampsins, Holland, Gelderland, Friesland, Utrecht, Admiraliteit Amsterdam, Zeeland en West-Vriesland Groningen en Overijssel Koning-Stadhouder Willem III Aanvullende teksten: Pro Patria libere (voor een vrij vaderland) Pro Fide libera (voor vrijheid van Gods dienst) Pro Mari libero (voor een vrije zee) Slotopmerking Het grote verschil in de rooms-katholieke en protestantse opvatting over beeltenissen in de kerk blijkt duidelijk uit de stijl van de ramen, het uitbundige, kleurrijke Roomse tegenover het sobere Protestantse raam. Hofman zegt hierover in een interview in de PZC van 14 maart 1964: Mocht u net als ik gegrepen zijn door de pracht van de glas-in-lood kunst ga dan ze ker de ramen ter plaatse bekijken. De ker ken zijn in de zomertijd regelmatig geopend voor bezoekers. Kies wel een mooie dag uit want de zon schijnt niet altijd. Over de auteur Jaques den Exter (1945), geboren en getogen Vlissinger is na zijn werkzame leven bij Schelde Marinebouw gepensio neerd en zich gaan interesseren in voor al de contemporaine geschiedenis van Vlissingen. Omdat het raam Ln een historisch kerkgebouw komt, is de voorstelling figuratief, conventioneel gehouden. De kleurstelling zal in ieder geval ..protestants" zijn: sober, sonoor. Voor het De Ruyterraam is hij geheel vrij gelaten. Het is daar om een „echt historisch raam gewor den. Eigenlek godsdienstige ramen zijn niet te maken. Als ik een mooi raam maak, wordt het een verrijking van de kerk. Maar dat weet je toch eigenlijk nooit van tevoren?" Kop: Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen Internet Wikipedia Krantenbank Zeeland Virginia Chieffo Raguin, The history of stained glas, Ned. Editie Rijswijk 2003. - Schutijser A.J. De geschiedenis van de rooms-katho lieke parochie van Vlissingen, Europese Bibliotheek Zaltbommel 1980 Ad Tramper en Wikky Pias-van Rijsoort m.m.v Adri Meerman, Zeven eeuwen Sint Jacobskerk, geschie denis en restauratie, De Koperen Tuin, Goes, 1998 Onze Lieve Vrouwekerk Jubileumboekje uitgave 13 april 1913, foto's Fotoclub Rijkswaterstaat Januari 2015 21

Den Spiegel | 2015 | | pagina 23