Rembrandt en de Vlissingse geheim agent S's-Zuc frt. -'Wi Arthur Scheijde In de 17e eeuw woonde in Vlissingen het echtpaar Francois Coopal (ca. 1600-1658/59) en Titia van üylenburgh (ca. 1605-1641). Titia was een dochter van Mr. Rombertus van üylenburgh en Sjoukje Osinga. Zij was de oudere zus van Saskia van üylenburgh, de vrouw van de beroemde meesterschilder Rembrandt van Rijn. Rembrandt schilderde in 1635 het portret van een geheim agent. Bij de doop van Rembrandt's eerste zoon Humbartus in 1635 waren Francois en Titia peetoom en peettante. Titia was persoonlijk in Amsterdam aanwezig bij de doopceremo- nies van Rembrandt's dochter Cornelia in 1638 en opnieuw bij een kind Cornelia in 1640. De eerste Cornelia van Rijn was kort na de geboorte overleden, waardoor de volgende dochter dezelfde naam ontving. Bij de laatstgenoemde doopceremonie was naast Titia ook haar echtgenoot Francois Coopal aanwezig. Ook Rembrandt's tweede dochter Cornelia overleed binnen het jaar. In 1641 werd Rembrandt's zoon Titus ge boren, die het langstlevende kind van de grote kunstenaar werd. Dat was in hetzelf de jaar dat Rembrandt zijn meesterwerk, bekend als de 'Nachtwacht' schilderde. Alleen Francois Coopal was aanwezig bij Titus' doopceremonie. Zijn vrouw Titia had hij twee maanden ervoor moeten begraven. Zij werd niet ouder dan 36 jaar. dit sym pathie vernoemden Rembrandt en Saskia hun nieuwgeboren zoon naar Saskia's in Vlissingen overleden zus. Het illustreert hoe nauw de gezinnen van de zussen üylenburgh met elkaar verbonden waren. De Vlissingse familieleden reisden met regelmaat naar Amsterdam waar Rembrandt zijn onderkomen en atelier had. Over een bezoek van Rembrandt aan Vlissingen is helaas niets bekend, maar dat zal vast een keer hebben plaatsgevonden. Ook Rembrandt ver loor zijn vrouw Saskia vlak na de voltooi ing van de Nachtwacht in 1642. Hij her trouwde nooit weer. Rembrandt en Francois Coopal waren beiden op jonge leeftijd weduwnaar van de twee zussen Van üylen burgh. Doopdocument van Rembrandt's zoon Titus, 22 sep. 1641 (Stadsarchief Amsterdam). "Rembrant van Rijn, Saskija van ülenburch, Getuijgen de secretaris Gerardus Loo, de heer Commissaris Francoijs Kopal, Aeffgen Pieters weduwe van Domijne Hoannis Selvijus (kind:) Tijtus" 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 16