m 1 m S Strijd met Spanje In die periode woedde de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). Sinds de afloop van het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) wa ren de Nederlanden volop actief zich te ont doen van het juk van Spanje. De katholieke Spanjaarden hielden zich op in het gebied dat nu België is. Zij probeerden keer op keer de protestantse Nederlandse bevol king eronder te krijgen. In 1631 hadden de Spanjaarden nog een nederlaag geleden in de Slag op 't Slaak bij Steenbergen. Wel 90 Vlaams-Spaanse schepen waren daar door de Nederlandse scheepsmacht onder leiding van de Zeeuw Marinus Hollaer buitgemaakt of naar de bodem van de zee gejaagd. In 1646 arriveerde prins Frederik Hendrik van Oranje (1584-1647) met zijn troepen voor Antwerpen, met het doel de stad te heroveren op de Spanjaarden. Om onver klaarbare redenen liet hij lange tijd zijn le ger inactief vertoeven in een kampement bij de stad. Dat oponthoud had te maken met de broer van de genoemde Vlissinger Francois Coopal. De zeventiende eeuwse 007 De broer van Francois was Anthonie Coopal (ca. 1600-1672). Hij was naast raad van Vlissingen ook een geheim agent van prins Frederik Hendrik van Oranje. In het diep ste geheim voerde de prins in 1646 on derhandelingen met Anthonie Coopal. Hij kreeg van de prins de opdracht om de stad en het kasteel van Antwerpen van binnen uit te veroveren op de Spanjaarden. Het was de bedoeling dat hij de gouverneur Don Pedro de la Cottera overhaalde om de Nederlandse soldaten toe te laten tot het kasteel. Er werd Anthonie een groots fortuin van zeven ton aan goud in het vooruitzicht ge steld. Vier voor hemzelf en drie voor wie hij moest omkopen om de overgave van Antwerpen te realiseren. Indien het plan slaagde, zou Anthonie Coopal ook het erf- markgraafschap verkrijgen en zo markies van Antwerpen worden. Deze geheime plannen waren de reden dat de prins zijn bij Antwerpen verzamelde troepen niet liet aanvallen. Dat zou immers contraproduc tief zijn geweest. De beoogde poging om Antwerpen te ver overen mislukte. Of Anthonie ooit geld ont ving voor zijn inspanningen is niet bekend. Zijn gelijknamige zoon probeerde in 1684, na het overlijden van zijn vader, aangesteld te worden aan het hof van de toenmalige prins Willem III van Oranje (1650-1702). Anthonie junior vond dat hem de functie Antwerpen in 1649, met links bovenaan in de stervorm het kasteel (J. Blaeu). April 2015 15

Den Spiegel | 2015 | | pagina 17