I I Links: Titia van Uylenburgh waar Rembrandt's zoon Titus naar vernoemd werd, Rembrandt, 1639. Rechts: Vermoedelijk eveneens Titia van (Jylenburgh als 'dame met de waaier', 1641. ren is de beroemde moord als zogenaamde 'cold case' forensisch onderzocht. De gaten in de muur blijken de originele kogelgaten te zijn. De betrokken forensisch arts Mat Weststrate concludeerde dat Willem van Oranje de woorden niet heeft kunnen uit spreken, omdat hij op slag dood moet zijn geweest. Van Uylenburgh had gelijk. Wat de verbinding tussen al deze personen interessant maakt is dat Willem van Oranje in 1582 zelf woonde in het kasteel van Antwerpen. In dat jaar heeft de Fransman Jean Jaureguy daar vergeefs geprobeerd Willem van Oranje te vermoorden. Hij raakte hem met een kogel achter het oor, maar het bleek geen dodelijke treffer. Jean Jaureguy werd door een lijfwacht van de prins direct doodgeschoten. Vlissingen Beide broers Coopal werden geboren in Den Haag. Het gezin Coopal trok aan het begin van de 17e eeuw naar Vlissingen, waar vader Cornelis Franssen Coopal in 1603 het burgerschap verkreeg. Zoon Francois overzag in 1624 de schepen uit het gewest Holland die Vlissingen aande den. Een functie die hij van zijn vader over nam, omdat die te oud werd om de taak naar behoren uit te oefenen. De lidmaatregistratie van Titia is ook in het Gemeentearchief van Vlissingen gevonden. 'Titie Vlenburgs' werd in 1632 lidmaat met een attestatie van 'Franiker' (Franeker in Friesland), waarbij haar man werd gere gistreerd als 'Francois Cupal'. In de loop van de tijd kreeg Francois Coopal er ta ken bij. Ook de schepen die in Goeree en Hellevoetsluis binnenliepen kwamen onder zijn verantwoordelijkheid. Wanneer door Hollandse schepen genomen prijssche- pen en lorredraaiers (smokkelaars) wer den opgebracht moest hij zorgen voor de afwikkeling van de gelden die zij oplever den. In 1635 werd hij commissaris van de monstering te water en in 1642 hertrouwde Francois in Den Haag met Aletta van Wede. Zijn broer Anthonie werd in 1633 lidmaat en raad van Vlissingen. Anthonie's medera den waren mannen als Jacob Kien, Jacob Schoor en de bekende Cornelis Lampsins, die later burgemeester werd van Vlissingen. Beide heren Coopal woonden ten tijde van hun lidmaatschap in de Weststraat, ver moedelijk bij hun ouders. Vanaf 1632 zijn Francois en Titia terug te vinden wonend in de Nieuwstraat, waar jaren later ook Michiel de Ruyter kwam wonen. In 1650 werd Anthonie Coopal's vrouw Anna Berijngem lidmaat. Zij woonden in de Korte Noordstraat, wat tegenwoordig de Molenstraat is. In 1666 werd Anthonie pen sionaris van Vlissingen wat hij tot zijn over lijden in 1672 bleef. Een pensionaris was April 2015 17

Den Spiegel | 2015 | | pagina 19