VeJtZi Jir.Aamrhj jlcfs IclC ojseaiurjt k Visscher/Romankaart van Walcheren, 1655 varing had opgedaan als raad en schepen werd hij in 1674 voor een periode van twee jaar benoemd tot burgemeester van de ha venstad. In 1676 werd deze aanstelling her haald. in de tussentijd had Van Hoorn een functie bemachtigd bij de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC), als bewind hebber van de Kamer Zeeland. Omdat zowel zijn eerste als zijn tweede vrouw vroegtijdig het leven lieten, huwde Jacob in 1680 voor de derde keer. De ge lukkige was Wilhelmina Henriette Heyler- sich, dochter van de secretaris van stad houder prins Willem II. De eerst bekende transactie van onroerend goed deed Van Hoorn op 25-jarige leeftijd. Hij kocht de boerderij en het omliggende land van Andries Wisse en Johanna Crijns, met een totale grootte van bijna vieren halve hectare. Rondom deze plek zou later buitenplaats Noordbeek gestalte gaan krij gen. De opbouw van het grote buitenverblijf Noordbeek ontstond geleidelijk aan. Ver spreid over verschillende jaren deed Van Hoorn een reeks grondaankopen in West- Souburg, zo blijkt uit transportakten uit het oudrechterlijk archief van die ambachts heerlijkheid. Het herenhuis moest de basis gaan vormen van de gehele hof. Dat pand zou gerealiseerd worden op een stuk zaai land dat Jacob in 1661 kocht van een telg uit een voorname familie, Johan Schot(te). Of Van Hoorn gelijk overging tot bouwen is waarschijnlijk niet meer te achterhalen. Het is best mogelijk dat het herenhuis pas een aantal jaren later werd opgetrokken. Van Hoorn kocht in 1683 nog een nabijge legen boerderij van de nabestaanden van de Vlissingse koopman Adriaan Gijl en gaf deze de naam Zuidbeek. Vanaf die tijd zou Zuidbeek in één adem genoemd blijven worden met de wat noordelijker gelegen buitenplaats. Boerderij Zuidbeek bestaat nog steeds en bevindt zich, uiteraard, aan de Zuidbeek- seweg. Boerderij Noordbeek, die vroeger onderdeel uitmaakte van de buitenplaats Noordbeek, ligt aan de Jacoba van Beier- enweg omdat de Noordbeekseweg eens een naamswijziging onderging. Nicolaas, heer van Koudekerke Na het overlijden van Jacob van Hoorn in 1692 werd zijn weduwe eigenaresse. Zij be sloot in 1700 dat Noordbeek, conform haar mans wil, op naam van Jacobs oudste zoon 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 22