- voortgekomen uit zijn eerste huwelijk - moest komen te staan. Zo kreeg Nicolaas van Hoorn het landgoed in handen. Nicolaas werd in 1652 in Vlissingen gebo ren en verloor zijn moeder al op tweejarige leeftijd. Achttien jaar later nam hij zitting in de raad van zijn geboortestad. Net als zijn vader werd hij later schepen en burgemees ter. In het laatste ambt werd hij maar liefst zeven keer aangesteld. Vanaf 21 september 1708 mocht de toen 57-jarige Nicolaas zich heer van Koude- kerke noemen. De ambachtsheerlijkheid Koudekerke verwierf hij door deze te kopen van de stad Vlissingen. Niet toevallig was hij van die plaats burgemeester. Van Hoorn was naast zijn werk als stads bestuurder actief binnen de VOC en hij be kleedde de functie van gecommitteerde bij de Staten-Generaal; een drukbezet man, zo kunnen we concluderen. Hij stierf op de ze ker voor die tijd hoge leeftijd van 82 jaar. Tijdens Nicolaas' VOC-tijd rolde er een schip van de helling van de werf in Middel burg, dat werd genoemd naar Van Hoorns buitenplaats. De 'Noordbeek' voer vanaf 1707 naar de Oost en verging in 1730 bij de Molukse eilanden. De auteur van de Walcherse Arkadia Dit jaar (2015) is het precies 300 jaar ge leden dat Mattheus Gargon het eerste deel van zijn Walcherse Arkadia publiceerde (1715). Het tweede deel volgde twee jaar later. De auteur biedt ons in zijn weliswaar te zoete en stichtelijke werk toch een ver makelijk beeld van het eiland Walcheren in het begin van de achttiende eeuw. Hoewel fictie en feiten door elkaar lopen, kunnen we stellen dat het verhaal over Noordbeek de ontmoeting beschrijft tussen Gargon en Van Hoorn. In plaats van zichzelf, voert de auteur in verhalende trant een aantal hoofdpersonen ten tonele. Het zijn Ewoud, Heerman, Floris, Isabelle en Hildegonde die per koets een tocht maken over Walcheren. Mattheus Gargon werd in 1661 in Haarlem uit Waals-Vlaamse ouders geboren. Hij be gon zijn carrière als kandidaat-predikant bij de Franse Gemeente in Leeuwarden. Gargon stapte vervolgens over naar de ne- derduits-gereformeerde kerk en was eerst predikant in Geffen en Nuland, voordat hij in 1702 in het Walcherse Serooskerke stond. In 1707 werd hij beroepen in Vlis singen, waar hij een jaar later ook nog werd benoemd tot rector van de Latijnse School. Gargon stichtte een echt domineesge zin. Alle drie zijn zonen werden predikant. Mattheus Gargon overleed in 1728 in Vlis singen. Koffy of Chokolaat In het tweede deel van de Walcherse Arka dia (pagina 54-66) wordt het bezoek aan de dan 64-jarige Nicolaas van Hoorn op Hof Noordbeek als volgt beschreven: "Ik word hoe langer hoe meer in mijn eer ste gedachten bevestigt, dat Walcheren een ander Tempe zy" [een mooi en vermakelijk land], schoot er Ewoud zeer vergenoegt op uit, "en ik vinde deze streek, met hof aan hof, elk om 't prachtigst en vermak- lijkst verrijkt: en die gedurige verandering van koornakkers, zaylanden, heerlijkhe den en hoven, boomgaarden, en lusthui zen, zoud den ongevoeligsten aandoen, en droefgeestigen verblyden. Hauwlijks had hy die woorden gespro ken, of zy waren voor eene groene poort, en dreeve [de laan die toegang verschaft tot de hof] die wederzijds een langen vij ver had [dat moet zijn geweest aan weers zijde van de huidige Zuidbeekseweg, tus sen het woonwagenkamp en de Jacoba van Beierenweg]en aan het einde een schoon Huis vertoonde door eene doorzich tige deur. Heerman, ziende dat Ewoud met veel genoegen op alles oog sloeg, vatte het woord, "en dit is", zyde hy "Hoordbeke, een geneuglijk Land- en Lusthuis van de Heer van Hoorn"; en teglijk de dreef inrydende, zagen zy nu en dan de Visschen in de over schaduwde vijvers; als spelende opsprin gen; terwijl de schelle vogelen in de frisse loveren [bladeren], als om strijd, zongen, en het geselschap door welluidende verschei denheid van klanken, vermaakten, waar toe de koekoek vast de maat sloeg. Aan het einde der dreeve, en om de hoek gekomen, April 2015 21

Den Spiegel | 2015 | | pagina 23