stond de Heer Van Hoorn daar [op de split sing van de huidige Zuidbeekseweg en de Jacoba van Beierenweg], die hen ziende toe trad, en met ernstige beleefdheid nodigde van den wagen en in huis te komen, en een bakje Koffy of Chokolaat te nuttigen. "Zulk een verzoek is te gunstig, om afgeslagen te worden", sprak Floris, en in eenen rustigen spronk van den wagen afspringende, hielp hy Isabelle en Hildegonde met gedienstige volwaardigheid ook af. Binnen getreden, en de wederzijdse pligtplegingen afgelegd, wierd de Koffy en Chokolaat in kopere schenkkannen, nevens een trekpot met zoethout, en een taljoor [bord of schotel] met boterhammen, en een ander met anijs- bischuit en harde rotjes [platte beschuitjes] opgezet, leder nam daar zijn genoegen van, en Hildegonde een kop Chokolaat, zeggen de, "dit noemt men Vlissings ondergang, en zo ik hoor, is die drank aldaar zo [al]ge- meen, en meer in gebruik, dan in Spanjen, daar men de Kakauw, Maniljes [vanille?], en andere mengelstoffe van de Chokolaat van daan brengt." "Appelen", zeide de Heer van Hoorn, "zijn hier altijd zeer veel, maar zelden in zulken overvloed ge weest, als nu. Hoit zag men bloesemry- ker Lente, en vruchtbaarder Zomer: de Peeren, Pruimen, Kerssen staan ongeloof lijk schoon; de Perzik en Abrikoos gerist, en ik heb er meer afgetrokken om lucht en voedsel te geven aan de grootste dan er in eenigen Zomer, by menschen geheugen, zyn gewassen. Sommigen, die alles uit alle voorvallen meinen te konnen voorzeggen, hebben reeds voorspeld, dat er een strenge Winter voorhande zy: omdat het, zeven jaare geleden, ook zo was. Gaat dit vast, zo hebben wij nog harder en langduriger vorst, als toen, te wachten, nademaal deze Zomer nog vruchtbaarder, als ter dier tijd, is. Maar wel ligt zullen deze Eilanden vry gaan, gelijk wy tot noch toe vry zyn van die schroomlijke sterfte der melk- en slacht beesten. Die in de nabuurlanden geheele stallen verwoest, en in Vriesland alleen meer dan vyftig duizend verslonden heeft tot weergalooze schade van eigenaaren en landen. Floris en Isabelle trekken zich terug op het landgoed en fluisteren elkaar lieve woorden toe. De rest van het gezelschap gaat verder met Van Hoorn. "Hier is lands genoeg, zonder dat men van Boomgaarden Moeshoven make", ant- woorde Heerman. "Zulke breede Vyver, zulke ruime Wandelpaden, zulke Hagen, Mantelingen, Kool- en Moestuinen bewij zen, dat men om wat Zaylands niet bekom merd zy. "'t Is vremd", sprak de Heer van Hoorn "hoe de Visschen zo schielijk ontwaar konnen worden [zo snel in 't oog krijgen], dat hier brood en aas te vinden zy. Ik heb daarin meermaals vermaak, als ik van ginder ver re die herwaards zie aanzwemmen, en zich haasten, om wat te krygen. Daar moet een verborgen drift tot zucht van spijs deezen en allen dieren zijn ingeschapen, en hunne reuk moet daar in dien van de menschen te boven gaan. Ewoud: "ziet, hoe alles hier toelacht en verlokt, en de vruchtbaarheid der Zeeuwsche aarde bewijst; de Bloemkool, de Aartichok, de Meloen, staat hier ongelijk grooter en schooner dan by ons: de boomen hangen overal volladen, en hebben stutten van nooden, om door hunne zware neder- drukkende vruchten niet te scheuren. De ode aan de natuur duurt onverminderd voort. De beschrijving van Noordbeek ein digt met: Hu waren zy weder by den Speelwagen [koets], en beleefdelijk afscheid genomen, en bedankt hebbende, traden zy op, en reede achter het huis om, en den weg naar Der Boede in. Kaarten Geschilderde of getekende afbeeldingen van de buitenplaats Noordbeek zijn voor alsnog niet bekend. Gelukkig hebben we kaartmateriaal om een indruk te krijgen van de ligging en omvang van Noordbeek. Op de kaart van Walcheren van de car tografen Visscher en Roman (1655) lijkt Noordbeek te zijn ingetekend, maar kan het nog niet als buitenplaats worden be- 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 24