mr. Hicolaas) (1744-1786), raad, thesau- riër, schepen en burgemeester van Vlis- singen, secretaris van de Landvierschaar van Vlissingen, bewindhebber van de WIC en de VOC. Verder nog talrijke an dere functies waaronder overdeken van diverse gilden en president van het Col legium Medicum. Jan Cornelis' rouwbord hangt in de Jacobuskerk in Renesse. In Vlissingen worden de Van Hoorns van Burgh in her innering gehouden met een straatnaam. Vervolgens diens weduwe Catharina Maria Isebree. Zij huwde later Jan IJssel- stein, heer van Renesse en Moermond. Hij zorgde ervoor dat de rouwborden van de Van Hoorns een plaatsje kregen in de kerk van Renesse. 1788 Johanna Margretha van Hoorn (dochter van dr. mr. Jan Cornelis) (1765- 1820). Einde tijdperk Van Hoorn We pakken de draad op in 1799. In dat jaar verkochten Johanna Margaretha van Hoorn en haar man Frans Reinier Radermacher hun buiten aan Willem Wisse, burgemees ter van Grijpskerke. De periode dat de fa milie Van Hoorn de scepter zwaaide over Noordbeek kwam hiermee ten einde. De grandeur van de lusthof was bij genoemde Een deel van de huidige Zuidbeekseweg - tussen de bocht bij het woonwagenkamp en de Jacoba van Beierenweg - was de toegangslaan ofwel de dreef van Hof Noordbeek. (foto: Jaco Simons) transactie al een eind verloren gegaan. In tien jaar tijd was het geheel immers met een kwart in waarde gedaald. Willem Wisse was naast dorpsbestuurder een vermogende landman. Al in 1805 deed hij afstand van zijn bezittingen en werden deze verdeeld onder drie van zijn zonen. Simon ging in het herenhuis van Noord beek wonen. Zijn oudere broer Jan vestig de zich op de bijbehorende boerderij. Of Adriaan Wisse boerderij Zuidbeek betrok is niet duidelijk. Verschillende bronnen spre ken elkaar hierover tegen. In ieder geval ging Zuidbeek niet veel later over naar een andere eigenaar. In de loop van de Franse tijd (1795-1814) werd het ook op Walcheren steeds moeilij ker om landgoederen te onderhouden. Het herenhuis van Noordbeek moet vóór 1820 zijn afgebroken, althans volgens de lijst van gesloopte buitenplaatsen op Walcheren die Zacharias Paspoort ons naliet. Op het ka dastrale minutenplan van 1822 herkennen we echter nog de resten van het eens zo chique Noordbeek. (zie kadastrale plan, West-Souburg, sectie A) Het lijkt er op dat het voormalige herenhuis en bijgebouwen een andere functie, ten behoeve van de landbouw, hebben gekregen. Ze worden als huis, boerenschuur en erf aangegeven, (percelen 117 en 118) De omliggende tui nen en waterpartijen zijn omgeploegd of gedempt. Uiteindelijk zou slechts het boe renbedrijf van Noordbeek overblijven, (per celen 69 en 70) Huidige tijd In de twintigste eeuw werd het eigenaar schap van boerderij Noordbeek gedomi neerd door de landbouwersfamilie Kodde. Zij bezit nu nog steeds het boerenbedrijf. Het is jammer dat de hekpalen die de entree van de hof aankondigen enigszins verval len zijn en dat de identiteit van de boerderij voor voorbijgangers niet te lezen valt. Een kleine herinnering aan de eens zo prachtige lusthof, waar de regentenfamilie Van Hoorn ruim twee eeuwen haar toevluchtsoord had, zou historisch gezien zeker op zijn plaats zijn. Wie weet, komt het er ooit van. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 26