Van een burgemeester, een beroemdheid en de beschrijving van een bof Aafke Verdonk-Rodenhuis In deze aflevering van Den Spiegel aan dacht voor grote namen, beroemdheden en een heel bijzonder boek, dat driehonderd jaar geleden werd gedrukt en waarin een heel bijzondere buitenplaats en zijn eige naar uitvoerig worden beschreven. Als eerste deel 13 van de serie Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015). Peter van Druenen beschrijft hierin de Vlissingsche trias van burgemeester Van Woelderen. Het gaat hier om de speerpunten van zijn beleid tussen 1919 en 1939, namelijk ha ven, industrie en strand. De initiatieven en inspanningen van Van Woelderen waren vele, meer en minder succesvol. Zijn bur gemeesterschap heeft indruk gemaakt, Van Woelderen was 26 jaar burgemeester, de oorlogsjaren meegerekend. Zoals de auteur zegt: voor de Vlissingers was en bleef Van Woelderen de enige echte burgemeester, in en vlak na de oorlog zeker. Arthur Scheijde leidt ons in Rembrandt en de Vlissingse geheimagent via twee zussen Van (Jylenburgh, Saskia en Titia naar de gebroeders Coopal, Francois en Anthonie. Scheijde doet onderzoek in talloze archie ven, ook in het Gemeentearchief Vlissingen is hij een regelmatige bezoeker. Zijn vonds ten verwerkt hij tot een verhaal: hoe het was, maar ook hoe het geweest kan zijn! Zijn teksten illustreert hij op geheel eigen wijze. Spannend om te lezen dat spionage en omkoperij waarschijnlijk van alle tijden zijn, maar ook dat er hechte familiebanden kunnen bestaan. Jaco Simons neemt ons mee Op de kof fie bij iïicolaas van Hoorn. Het gaat in dit artikel over Hof Noordbeek. De Vlissingse predikant Mattheus Gargon wijdt in de Walcherse Arkadia een lange passage aan deze hof. Deze passage krijgt een belang rijke plaats in het artikel van Jaco Simons, waardoor we enkele persoonlijke indrukken krijgen van een eigenaar. Behalve over de hof komen we van alles te weten over de bewoners. De Walcherse Arkadia werd gedrukt in 1715 in Leiden en bestaat dit jaar dus drie honderd jaar. Gelijktijdig met de publicatie van het artikel in Den Spiegel verschijnt er een artikel van Jaco Simons in De Wete het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walcheren, over de Walcherse Arkadia. Dan is er nog het muZEEumnieuws, van 'het' Michiel de Ruytermuseum. Ruim aan dacht voor onze zeeheld. Ook is er in het muZEEum een boeiende nieuwe tentoon stelling te zien met werken uit de eigen col lectie! Zeker de moeite van het bekijken waard. Den Spiegel 2

Den Spiegel | 2015 | | pagina 4