stad te lokken waren nog steeds de pijlers onder het vooruitgangsdenken van de ge meente. In dat denken pasten geen geld verslindende projecten als het restaureren van stadsgezichten uit een ver verleden. Daar kwam nog bij dat er in de jaren vijftig in de binnenstad behoorlijk wat leegstand was ontstaan omdat veel gezinnen vanuit hun verkrottende woningen naar de nieuwe wijken waren verhuisd. Het slopen van een huis waarin niemand meer woonde was ook toen al voordeliger dan het slopen van een bewoond pand. 1961 was ook het jaar waarin Vlissingen eindelijk kon beginnen met de realisa tie van het grootste nieuwbouwproject dat Vlissingen ooit had gekend: de wijk Paauwenburg in het noordwesten van de stad, waar in eerste instantie 1.800 wonin gen moesten komen. Vlissingen had al in 1951 een procedure aangespannen bij de Raad van State om de benodigde grond die eigendom was van Koudekerke te mogen gaan gebruiken. In het Streekplan Walcheren uit hetzelfde jaar was namelijk bepaald dat het gebied was bestemd voor landbouw en niet voor bewoning. De pro cedure werd in 1954 in het voordeel van Vlissingen beslecht. Het zou nog tot 1959 duren voordat de provincie een nieuwe ver sie van het Streekplan gereed had. In 1960 ging ook de Vlissingse gemeenteraad ak koord en kon worden begonnen met het bouwrijp maken van de grond. Met de ontwikkeling van de nieuwe wijk en de latere annexatie van Oost- en West- Souburg en Ritthem was een eind gekomen aan het gebrek aan bouwgrond van de ge meente Vlissingen. Voor de oude binnen stad was het toen al te laat. De vraag is of Vlissingen nog een jaar of tien had kunnen wachten op betere tijden. De binnenstad liep al leeg en was in hoog tempo aan het verkrotten. Weer, wind en uitblijvend onder houd hadden de nekslag gegeven aan het gebied. Want geld, dat was er nog steeds onvoldoende. Bij de gemeente én bij par ticulieren. Na 1990 De Scheldemuur langs het Betje Wollfplein en de Aagje Dekenstraat was het laatste be langrijke monument dat werd gesloopt. De //J/ltlllllk. In 1962 startte de bouw van de nieuwe wijk Paauwenburg waar in de eerste fase 1.800 woningen :n) waren gepland. (Beeldcollectie Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2015 13

Den Spiegel | 2015 | | pagina 17