In Zeeland waren het Middelburg, Veere en Zierikzee die, hoewel ze alle drie een veel minder gunstige ligging hadden, Vlissingen eeuwenlang konden overvleugelen. En toch heeft de stad kansen in overvloed gehad. Kansen die stuk voor stuk niet zijn aange grepen of op een verkeerde, op de korte termijn gerichte manier werden aange pakt. In de geschiedenis van Vlissingen is dat minstens zeven keer gebeurd en steeds was er sprake van hetzelfde patroon: een meestal hogere overheid dan die van de stad zelf zag een economisch of militair voordeel om te gaan investeren in de ha vens van Vlissingen en voerde, gedre ven door een voorondersteld gunstig toe komstbeeld, de plannen daadwerkelijk uit. Dat gebeurde in 1308, 1443, 1581, 1688, 1873, 1933 en 1964. Als gevolg van de investeringen kende de stad steeds een periode van groei en welvaart, steevast ge volgd door een terugval. 1308 Omstreeks 1290 vatte graaf Floris V het plan op om in Vlissingen een haven te la ten graven voor militaire en handelsdoel einden. Kort daarvoor had hij de dorpen Oud- en Mieuw-Vlissingen gekocht. Door de oorlogen met de Vlaamse graven en zijn gewelddadige dood in 1296, zou het er onder zijn regime echter niet meer van komen. Opvolger Willem lil pakte het werk weer op in 1304. Vier jaar later was er een grote en voor die tijd moderne haven die Vlissingen, maar ook de graaf en zijn op volgers in de eeuw daarna geen windeieren heeft gelegd. Toch zien we in de loop van de veertiende eeuw dat de Vlissingers op alle gebieden voorbij werden gestreefd door de Middelburgers: die hadden de beschik king over een grotere haven, meer hande laren, meer nijverheid en meer grafelijke voorrechten. De buurstad kon in die tijd uitgroeien tot een van de belangrijkste ste den van Holland en Vlaanderen. Vlissingen zou na 1315, het jaar waarin het eindelijk stadsrechten kreeg, meer dan een eeuw lang geen groei van betekenis meer door maken. 1443 In 1433 werd Zeeland door overerving on derdeel van het Bourgondische Rijk van Philips de Goede. Ook deze graaf was ge charmeerd van de gunstige ligging van Vlissingen, waarschijnlijk in eerste instan tie vooral vanuit commerciële overwegin gen. Hij besloot al snel tot de aanleg van een nieuwe haven die in 1443 klaar was. Vlissingen kreeg van hem daarnaast het recht om belasting te heffen op haring die tussen Westkapelle en Welsinghe werd aangevoerd. Tevens mocht de vis alleen maar in Vlissingen worden verkocht. Dit was het begin van een lange periode waar in Vlissingen de belangrijkste haringstad was van Zeeland en Vlaanderen. Dat leek mooi, maar was het in feite niet. Omdat er op een gemakkelijke manier veel geld kon worden verdiend aan de visvangst en -han del, vergaten de Vlissingers hun stad een duurzaam economisch fundament te geven door bijvoorbeeld ook andere producten ar x :a ;n x x. 'o :a.» Het stadhuis van Middelburg, gebouwd in de vijftiende eeuw. (Bron: Gravure uit J.L. Terwen, Het Koningrijk der Nederlanden, voorgesteld in eene reeks van naar de natuur geteekende schilderachtige gezigten, Gouda 1858) 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 20