het aan de muur op het stadhuis, achter het glas een eigen microklimaat kwekend en door de tijd verbleekt. Inmiddels is het stadswapen gerestaureerd, zij het dat de oxidatie van het zilver niet meer ongedaan gemaakt kan worden. De zilveren fles slaat dus zwart uit! Waar kom je dat stadswapen van de stad dan zoal tegen? In ieder geval niet in het logo van de gemeente zelf. Zo'n 25 jaar geleden verving de gemeente de fles uit het logo door het bekende groene golfje. Hieronder een aantal voorbeelden, kris kras door de stad en de tijd. De oudste afbeel ding dateert uit 1369 en bevindt zich in het stadsarchief van Antwerpen. De jongste af beelding dateert uit 2015. De belangrijkste bron is de fotocatalogus van het gemeentearchief. Hierin zijn circa 60.000 foto's opgenomen. Deze zijn gedi gitaliseerd en zijn ook door u thuis te raad plegen! Onze fotodocumentalist Dirk van der Linden grasduinde een paar dagen in deze collectie om de Vlissingse fles te tra ceren. Dat viel niet tegen, want het leverde zo'n 150 treffers op! Een groot deel van de ze selectie is te zien op de tentoonstelling. Naast onze fotocollectie kan er worden geput uit andere archiefbescheiden. Wat te denken van het handschrift van Jasper Jaspersen Brasser uit 1754, waarmee een weinig werk omhanden hebbende bier brouwer de stad van zijn tijd beschrijft. Vanzelfsprekend komen we in dat verhaal meerdere keren het stadswapen tegen. Bijvoorbeeld als het gaat om de beschrij ving van het stadhuis op de Grote Markt, het gebouw dat in 1809 in vlammen opging en waarvan grofweg alleen de helm van Pacheco en het hoofd van Vrouwe Justitia de ramp 'overleefden'. Op het marktplein stond om te beginnen een grote arduinen paal, waar bovenop 's zomers een witte ge kroonde fles te zien was en in de winter een lantaarn met daarop een fles. In een aante kening over de stadsuitgaven lezen we dat Cornelis Moerman voor het snijden van een dergelijke fles 3,90 gulden betaald kreeg. Dat zal dan gezien de vergoeding niet echt een kunstwerk zijn geweest. Bovenop het dak van de toren van het stadhuis waren ook vier flessen geplaatst. Beeldsnijder Isaak Pieters leverde deze in 1666 en 1667. In het stadhuis zelf werden niet minder dan drie flessen bewaard, als 'antiquiteydt' deelt Brasser ons mee. Een fles van leer, 'beschildert oft verlackt', een van aarde werk en een van zilver. Ze gingen alle ten onder bij de brand van 1809. De kostbaar heden werden op de thesaurierskamers in een 'daartoe geapropieerde cas sorg- vuldigh bewaardt.' Het woord antiquiteyd duidt er in elk geval op dat het niet zomaar om een voorwerp ging, men kende er be tekenis aan toe en vond het belangrijk om het goed op te bergen en nog belangrijker, het ook met enige trots te laten zien als de geschiedenis erom vroeg. Dit blijkt bij de inhuldiging van Prins Willem IV als erfheer van de stad in 1751. Eenmaal in de raad zaal krijgt hij 'de fles van St Willibrord en verdere antiquiteiten' te zien. Er is zelfs een gravure naar gemaakt. Het zou interessant zijn te weten welk verhaal men er bij ver telde, maar Willibrord zal zeker ter sprake zijn gekomen. Ook Brasser brengt de fles in verband met Willibrord, maar ook (Jiysses (Odysseus) wordt genoemd. STADHUIS VIJ.v.srvOKN Het stadhuis op de Grote Markt; op de markt is de arduinen paal met daarop de fles te zien, ca. 1750. (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Juli 2015 27

Den Spiegel | 2015 | | pagina 31