Prins Willem IV krijgt tijdens zijn inhuldiging als erfheer de zogenaamde fles van Willibrord te zien. (Gemeentearchief Vlissingen, bibliotheekcollectie) In diezelfde raadzaal van het stadhuis, stond een tafel met 25 stoelen, waarvan de zittingen geborduurd waren met het stadswapen. Stoel 25 behoorde toe aan de erfheer, maar werd ingenomen door zijn plaatsvervanger de baljuw. Het stadsbe stuur bestond uit 9 schepenen, 13 raden, 2 burgemeesters en 1 baljuw. Brasser noemt nog meer voorbeelden: zo is het havenhoofd voor het Keizersbolwerk voorzien van een witte fles, zodat de be manning van schepen bij nacht of als het donker is, het eind van het havenhoofd kan zien. Bij hoogwater liep het havenhoofd im mers wel eens onder water en dan vormt een baken in de vorm van een fles een mooi markeerpunt. Vlissingen had twee brandspuiten in de 18e eeuw. De scepter hierover werd gezwaaid door de brandmeesters, geassisteerd door vier kapiteins. Deze kapiteins waren te on derscheiden aan hun stok met witte fles. Maar ook de Sint Jacobskerk, ten tijde van de Republiek meestal de Oude of Grote Kerk genaamd, is voorzien van het stads wapen. Op de achtkantige eerste gaanderij van de Sint Jacobskerk was de balustrade voorzien van acht gebeeldhouwde gekroon de witte flessen, ook weer een verwijzing naar het stadswapen. Deze flessen staan er nog steeds. Ook het interieur was opge tuigd met een fles. De dooptuin was voor zien van een ingang waarbij twee engelen een gekroonde fles vasthouden. Ook de Oostkerk is voorzien van nogal wat flessen uit het stadswapen, bijvoorbeeld zo schrijft Brasser, het kleine torentje in het midden op het dak, 'die proper en sinnelyk gemaek is.' Het stadswapen mocht niet zo maar te pas en te onpas worden gebruikt. Als de kaap vaartreder Jan Nortier in 1782 zijn kaper kapiteins Le Turck en Jarry in het zonnetje wil zetten en voor hun onderscheidingste kens het stadswapen wil gebruiken wendt hij zich tot het stadsbestuur of dat wel mag. Het ligt ook voor de hand op zoek te gaan naar een pand in de binnenstad dat de fles of iets dergelijks genoemd werd. In de re gisters van eigenaren over de periode 1600-1800 komen we er in ieder geval één tegen, het huidige pand Bellamypark 27, NICOI.AAS JARRY OUTTKIN' OP HET VI.ISSINGSCHE KAPER SCHIP DE VI.ISSIXGER. De onderscheiden kaperkapitein Nicolaas Jarry, met op de achtergrond het havenhoofd met de witte fles. (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 32