gaftaMBfoii Het zandstenen poortje gekroond met fles op de hoek van de Breewaterstraat en de Hellebardierstraat. Het poortje is afkomstig uit een pand in de Korenstraat waar eerst het militair hospitaal was geves tigd en daarvoor brouwerij de Flesch, ca. 1975. (Gemeentearchief Vlissingen, Fotocollectie) tijdens de wijkindeling nog wijk D 6. Dit pand heette de Vergulde Flesse. Toch nog even gekeken of er nog spraakmakende personen als eigenaar te boek staan. En ja Conrad Busken de vader van Coosje Busken duikt op in het rijtje met eigenaren. Een ander gebouw wat genoemd moet worden is bierbrouwerij De Flesh in de Korenstraat uit 1740. Vlissingen kende toen vijf brouwerijen: de Ster, de Byl, het Hert, de Meyboom en de Flesch. In 1881 verkocht de gemeente Vlissingen een aantal zilveren voorwerpen aan het Rijksmuseum in Amsterdam. De gemeente had geld nodig en verzilveren van het zilver hielp daarbij. Een van die voorwerpen was 'eene fraai gedreven zilveren flesch' uit het begin van de 17e eeuw. Deze fles en an dere zilveren voorwerpen zouden bij de her opening van het Stedelijk Museum in 1924 weer in bruikleen door het Rijksmuseum worden afgestaan. Deze mooi gedraaide fles is nu een van de topstukken die het muZEEum rijk is. Bij de herindeling van Walcheren in 1966 waarbij Oost- en West-Souburg en Ritthem bij Vlissingen kwamen is aan de Hoge Raad de vraag gesteld of het voor de gemeente aan te bevelen was om het wapen van de stad te wijzigen door delen van de wapens van Souburg en Ritthem hierin op te ne men. Vlissingen had bij besluit van 31 juli 1817 een door de Hoge Raad vastgesteld wapen gekregen. De Hoge Raad van Adel antwoordde: 'Gezien de roemvolle geschie denis van de havenplaats Vlissingen, de band met het Oranjehuis en de belang rijke industrieën, komt het de Raad min der opportuun voor het oude wapen van Vlissingen te wijzigen door daarin elemen ten op te nemen van de wapens der voor malige gemeenten Oost- en West-Souburg en Ritthem, die niet de bekendheid hebben, die Vlissingen sedert eeuwen geniet.' En daarmee was de kous af en bleef voor de nieuwe gemeente Vlissingen het oude wa pen gehandhaafd. Wie vroeger op bezoek kwam bij burge meester Kolff (1946-1967), kon er op re kenen een sigaar gepresenteerd te krijgen. Voor dat doel bestelde de gemeente speci ale kistjes sigaren. Het sigarenbandje was vanzelfsprekend voorzien van de Vlissingse fles. Juli 2015 29

Den Spiegel | 2015 | | pagina 33