Sigarenbandje met afbeelding van de fles. De stad van vandaag heeft nog steeds genoeg verwijzingen naar het stadswa pen: op de muur van het stadhuis, op de stadhuisplein, de rode afzetpaaltjes in het wegdek, bovenop ingemetselde zandste nen poortjes of op het torentje van het Zeemanserve. Het oudste voorbeeld van de fles bevindt zich tegenover het ziekenhuis aan het begin van de Vrijdomweg, bovenop de Vrijdompaal, ooit gebruikt als grenspaal tussen de heerlijkheden Oud-Vlissingen en Bonedijke. In 1547 koopt koning Philips II de stad Vlissingen, hierbij hoort ook Oud- Vlissingen en een deel van West-Souburg. Daarmee komen deze gebieden ook bin nen de stedelijke jurisdictie van Vlissingen te liggen. Tijd voor afbakening dus en zo komt op de Vrijdomweg de grenspaal van Vlissingen te staan, voorzien van fles. Die paal is qua onderhoud altijd een zorgen kindje geweest en is weer toe aan renova tie. Misschien iets voor de buurt om actie te ondernemen? Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen Archief Stadsbestuur tot 1915; inv.nrs 5353, Hand schrift Brasser inv.nr. 5574, Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen De zogenaamde Vrijdompaal, ca. 1850. (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen Literatuur: P. Boddaert, Tegenwoordige staat van Zeeland (Amsterdam 1751) Ad Tramper, 'Het stadhuis op de Grote Markt 1594-1809' in: Slopen of niet. De stadhuizen van Vlissingen (Vlissingen z.j.) Frank Puylaert en Joep Bremmers, De oorsprong van de plaatsnaam Vlissingen (Vlissingen z.j.) 30 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 34