muZEEumnieuws Schilder aan de Schelde, Frans Naerebout Karen Kroese Reclamewerk Naast zijn kunstenaarschap leeft Frans Naerebout van commercieel werk. Hij maakt artist-impressions voor rederijen, opengewerkte doorsneden van scheeps ontwerpen en hij tekent albumplaatjes met schepen voor Beschuitfabrikant Hooimeijer en Captain Grant shag. Hij schrijft de po pulaire plaatjesalbums en tekent de illu straties die als premium bij de producten worden verpakt. De albums zijn net zo ge liefd en succesvol als die van Verkade. Van Het Zeegat uit, de eerste uitgave met 84 pagina's, worden meer dan dertigduizend exemplaren verkocht. Voor scheepvaart- en havenbedrijven maakt hij de illustraties voor beursstands, publicaties en bedrijfsdrukwerk. De toen malige PTT ontvangt een reeks ontwerpen voor postzegels. Tot een daadwerkelijke emissie is het niet gekomen. Inspirator voor leerlingen Naerebout woont vanaf 1953 in Vlissingen, waar passerende schepen zijn inspiratie bron vormen. In 1962 wordt Frans Naerebout tekenle raar aan de HBS/scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen en docent aan de Vrije Academie. Hij stuurt zijn leerlingen de stad in, naar het Rondeel en leert ze ge detailleerd kijken naar het metselwerk van het Keizersbolwerk. Of naar de Boulevard met zicht op de bocht naar het Nollestrand, waarmee je perspectieftekenen kunt oefe nen. Hij inspireert zijn leerlingen om 'an ders te kijken' en te experimenteren. Hij laat ze zelfs de grauwe kale muren van de Vlissingse binnenstad beschilderen en ont werpen maken voor de herinrichting van de stad. Door zijn onorthodoxe manier van Op 2 juli 2015 is het honderd jaar geleden dat G.J. Frans Naerebout in Rotterdam werd geboren. Naerebout was kunstschilder, reclametekenaar, illustrator, scheepsbouw- futurist, vakdocent van duizenden Vlissingse leerlingen. Alle reden voor het Zeeuws maritiem muZEEum om een expositie te wijden aan deze inspirator: Schilder aan de Schelde, Frans Naerebout. Frans Naerebout volgt een opleiding tot scheepsbouwkundig tekenaar én aan de Rotterdamse Kunstacademie. Deze combi natie van opleidingen bepaalt Naerebouts carrière. Van het tekenen van schepen maakt hij zijn beroep. Werk van Frans Naerebout, te zien op de ten toonstelling in het muZEEum. Juli 2015 31

Den Spiegel | 2015 | | pagina 35