Zeven eeuwen stad Vlissingen Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze Den Spiegel heeft als thema 700 jaar Vlissingen. We vieren dit jaar dat Vlissingen zeven eeuwen geleden stadsrecht kreeg. De aftrap voor de feestelijkheden werd ge geven op 2 april met een bijeenkomst in de Jacobskerk. Daar werd het boek Vissers, kapers en arbeiders van Peter van Druenen, speciaal voor dit bijzondere jaar geschre ven, gepresenteerd en drukte Herman Pleij ons middels een bijzonder boeiende voor dracht op het hart toch vooral trots op onze stad te zijn. Herman Pleij is emeritus hoog leraar historische Nederlandse letterkunde, met als specialisatie de literatuur van de Middeleeuwen. Ook is er een reeks sym posia georganiseerd, 700 jaar Vlissingen in vier thema'swaarvan er inmiddels twee zijn geweest, op 29 mei, Stad en Middel eeuwen en 26 juni, Stad en bouwen. In Den Spiegel nummer 2 heeft u hierover een in- legblad ontvangen. Ook verder zijn er acti viteiten gepland, maar het voert te ver die in deze inleiding te melden. Dit nummer begint met een blik op 700 jaar Vlissingen van Arthur Scheijde die twee van onze grote zeehelden opvoert met hun visie op dit heuglijke feit. Achterin dit blad komen zij nog even terug met een ook in dit feestjaar verschenen boek. Daarna twee afleveringen, nummer 14 en 15 van Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015) door Peter van Druenen. Het laatste num mer van deze serie verschijnt in nummer 4 van Den Spiegel van dit jaar. Nieuwbouw, nieuwbouw en nog eens nieuwbouw. De titel spreekt voor zich, Van Druenen vertelt hier hoe en waarom er werd gesloopt en nieuwbouw werd ge pleegd. De havens van Vlissingen: zeven eeuwen groei en verval vervolgens, doet uit de doeken waarom Vlissingen toch niet de belangrijkste haven van Europa is gewor den, ondanks de ligging aan diep vaarwa ter en met open verbinding naar zee. Alle zeven havenuitbreidingen van 1308 tot en met 1963 worden door de auteur op een rij gezet. Aan het eind van dit artikel voert Peter van Druenen het begrip mentaliteit op. Dat gaat verder dan het vastleggen van feitelijke gebeurtenissen en natuurlijke omstandigheden. Kun je spreken van een stadsmentaliteit waar het Vlissingen be treft? Van Druenen maakt een begin met een korte verkenning. Dan Vlissingen en de fles. Ad Tramper haalt een aantal zaken omtrent de fles in het wa pen van Vlissingen voor het voetlicht. Het verhaal is mede bedoeld als ondersteunen de tekst bij de fototentoonstelling die vanaf 7 juli te zien is in het Gemeentearchief. Hier zal het stadswapen van Vlissingen in al zijn verscheidenheid getoond worden. De tentoonstelling bestaat onder andere uit een selectie uit de fotocatalogus van het Gemeentearchief. Het muZEEumnieuws, door Karen Kroese is geheel gewijd aan Schilder aan de Schel de, Frans Naerebout (1915-1988). Op 2 juli 2015 is het honderd jaar geleden dat Frans Naerebout werd geboren. Vanaf 1955 woont hij in Vlissingen en is jarenlang als tekenleraar werkzaam, door zijn leerlingen op handen gedragen. De expositie is te zien van 2 juli 2015 tot 1 november 2015. Wij wensen u veel lees- en kijkplezier met deze speciale 700 jaar Vlissingen Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 6