Nieuwbouw, nieuwbouw en nog eens nieuwbouw Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015) Hier vindt u het veertiende artikel van de reeks 'Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315 - 2015) die bestaat uit zestien verhalen over de geschiedenis van Vlissingen. De reeks is geschreven in het kader van het zevende eeuwfeest van Vlissingen, dat in 1315 haar stadsrecht kreeg en dit jaar haar 700-jarig bestaan viert. Het bijzondere aan de verhalen is dat ze geschreven worden uitgaande van een nog aanwezig overblijfsel uit de geschiedenis van Vlissingen. Dat kan een document zijn, maar ook een voorwerp, een schilderij, een standbeeld, een stadsge zicht of een gebouw. De redactie verwacht zo een brug te slaan tussen de op schrift gestelde geschiedenis in Den Spiegel en de te bezichtigen ofte raadplegen originele overblijfselen in het muZEEum, het Gemeentearchief Vlissingen en de stad zelf. In dit veertiende artikel staat de wederopbouw van Vlissingen na 1945 centraal. Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315 - 2015), deel 14: Wederopbouw 1945-1990, waarom Vlissingen koos voor sloop en niet voor restauratie Peter van Druenen ln december 1988 werd de monumentale muur van de voormalige smederij van de Koninklijke Maatschappij De Schelde op de hoek van de Aagje Dekenstraat en het Betje Wolffplein gesloopt. Veel Vlissingers hadden daar moeite mee. De muur bepaalde meer dan tachtig jaar het beeld van de toegang tot de binnenstad en stond landelijk bekend als een industrieel monument van de eerste orde. Toegegeven, de facelifts van de laatste jaren, zoals de stalen kraag, waren niet echt mooi uitgevallen en de ramen lekten dat het een aard had, maar de muur zelf had nog niets aan uitstraling en kracht ingeboet. Restauratie was mogelijk, maar dat kostte miljoenen en die had Vlissingen niet beschikbaar. Althans niet voor het behouden en conserveren van monumenten. De sloop was een feit en enkele jaren later stonden er op de vrijgekomen grond een nieuw winkelcentrum, een parkeergarage en een complex met 78 appartementen. De sloop van de voormalige smederij van De Schelde op de hoek van het Betje Wolffplein en de Aagje Dekenstraat in december 1988. (Beeldcollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) De gebeurtenissen in 1988 zijn illustratief voor de manier waarop er in Vlissingen ge durende de negentiende en twintigste eeuw is omgegaan met het bouwkundig erfgoed. In de keuze tussen restaureren enerzijds of Den Spiegel 4

Den Spiegel | 2015 | | pagina 8