Het Russische onderzeebootbergingsschip Kommuna voor Vlissingen, 1950. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; St. Behoud Scheldecollecties) Onderhandelingen De reparatieopdracht was natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen. In 1948 werd tussen Nederland en Rusland een handels- en betalingsovereenkomst geslo ten waarin was overeengekomen dat Ne derland onder andere schepen zou leveren en repareren. De KMS kon wel een opdracht gebruiken en in maart 1949 sprak directeur Arie Smit met de Russische Handelsvertegenwoor diging in Amsterdam over de Kommuna. Enkele dagen later stuurden de Russen tekeningen naar de KMS voor een offerte met de voorwaarde dat de werkzaamheden binnen zes maanden moesten worden ge klaard. In april ging directeur Hupkes naar Moskou voor verdere onderhandelingen. Hij werd ondersteund door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken dat de ambassadeur in Moskou verzocht hem met raad en daad ter zijde te staan en zo nodig hulp en bijstand te verschaffen. Het kwam echter nog niet tot een overeen komst, bij Sulzer in Zwitserland moesten Oktober 2015 motoren besteld worden en de prijsopgaaf moest worden afgewacht. Einde mei kon aan de Russen worden mee gedeeld dat Sulzer de benodigde motoren tegen een acceptabele prijs kon leveren. Ook verzocht de KMS Machinoimport in Moskou de Handelsvertegenwoordiging in Amsterdam te machtigen verdere details te regelen. In verband met dokcapaciteit werd aan gedrongen op een snelle beslissing. De Handelsvertegenwoordiging reageerde met een uitnodiging om in Amsterdam te ko men praten. Een maand later ging een offerte naar het Ministerie van Buitenlandse Handel in Moskou. De werkzaamheden kon den worden uitgevoerd voor de prijs van 3.500.000, daar kwam nog een bedrag bij van SFrs 1.200.000 voor de Sulzer- motoren, alles in termijnen te voldoen. Als de Kommuna in mei 1950 in Vlissingen zou arriveren kon zij op 1 juli 1951 opgele verd worden. Moskou reageerde snel maar vond het gevraagde bedrag te hoog, de Handels vertegenwoordiging werd gemachtigd 11

Den Spiegel | 2015 | | pagina 13