De reparatie van de Kommuna aan de afmeerkade in de Dokhaven, 1950-1951. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; St. Behoud Scheldecollecties) De BVD in actie Het hoofd van de BVD, Mr. L. Einthoven, schreef aan Minister President Drees dat hij verontrust was over de aanwezigheid van Russische toezichthouders, die aan de wal in de nabijheid van de werf gehuisvest werden. Vlissingen was zeer geschikt voor spionage en de werf in het bijzonder. Hij hield het ook voor mogelijk dat de toezicht houders in geval van een gewapend con flict een commandogroep zouden vormen met alle gevolgen van dien. Een bedreigd Vlissingen betekende ook een bedreiging voor de haven van Antwerpen, zo'n risico kon men niet nemen. De KMS had de opdracht aangenomen zon der voorafgaand overleg met de Koninklijke Marine of de BVD. Als de Kommuna gedokt werd, dan kwam zij naast onderzeebootja gers in aanbouw te liggen. De marine had dan ook tegen deze reparatie bezwaar ge maakt. Als het contract niet geannuleerd kon wor den stelde Einthoven voor het aantal toe zichthouders tot een minimum te beperken en een streng visumbeleid te voeren. Ook moesten bijzondere maatregelen voor toe zicht worden genomen en was politieke ac tiviteit voor de toezichthouders taboe. Voor de toekomst stelde hij voor geen or ders van achter het IJzeren Gordijn te ac cepteren zonder toestemming van de Ministers van Oorlog en Marine. Drees reageerde kort: tegen uitvoering van de order konden we bezwaarlijk nog optre den. Nederlandse werven hadden dringend orders nodig. Het treffen van veiligheids maatregelen was een ander verhaal. Buitenlandse Economische Betrekkingen Ook de directeur van het Bureau voor Economische Betrekkingen mengde zich in de kwestie maar nam een genuanceerd standpunt in. Volgens hem had de KMS op zijn advies wel degelijk contact had gehad met de Marinestaf en was zich van de vei ligheidsrisico's bewust. Instanties die zich met de zaak bezig hiel den waren niet goed op de hoogte van fei ten. Op dat moment, 15 juni, waren nog Oktober 2015 13

Den Spiegel | 2015 | | pagina 15