11 maar twee Russen in Vlissingen. Zij werden bij het betreden van de werf begeleid door een bewaker en mochten alleen op plaat sen komen waar voor Russische rekening werd gewerkt. De Marine was daarmee ak koord, de hele zaak werd beschouwd als een orkaan in een glas water. Wel adviseerde hij vooraf beter contact en overleg tussen de betrokken instanties. Een dag later wees hij er nog fijntjes op dat de vele Nederlanders op de werf blijkbaar wel allemaal gecontroleerd konden worden en een paar verdachte vreemdelingen niet. Bezoek Einde juli bezochten twee Russen, vermoe delijk van de Handelsvertegenwoordiging, het schip dat toen in het dok lag. Zij kregen een lijst van sinds 1 juni verrichte werk zaamheden onder andere het aanbrengen van provisorische verlichting, opslag van alle losse onderdelen, ontgassen, deel van het dek verwijderd om twee dieselmotoren te kunnen uitnemen, roer, stuurketting en stuurmachine verwijderd, enzovoorts. Van 16 tot en met 18 augustus was er weer Russisch bezoek. Na afloop werd vergaderd in het kantoor van projectleider Niemeijer. Er werd uitgebreid gesproken over de huid onder de waterlijn. Door de KMS was ge constateerd dat moest worden afgeweken van wat in het contract was overeengeko men, zowel in dikte als oppervlakte. De Russen wilden daarover niet beslissen en vroegen om een nadere uitwerking. Ook de volgende dagen werd het schip bezocht en werd gesproken over huid- en dekplaten, kabels, kombuis en hijswerk tuigen. Vrijwel in alle gevallen konden of wilden de Russen geen beslissing nemen of vroegen om nadere uitleg of tekeningen. De Russen komen! Volgens artikel 8 van het contract had de eigenaar het recht surveyors aan te wijzen. Zij hadden tijdens werktijd vrije toegang tot de werf, tekenkamer en werkplaatsen waar het werk werd uitgevoerd. Dat recht werd door securitymaatregelen wel beperkt. Ook moest de werf alle noodzakelijke ma terialen en instrumenten leveren om te kunnen controleren en testen. Verder moest de KMS een kantoor met telefoon ter be schikking stellen. In juni vroeg de Nederlandse ambassade in Moskou voor zeven Russen een visum aan. Na overleg met het Ministerie in Den Haag werd volstaan met het verlenen van vier. Eind augustus arriveerden Sergueev, Eremine en Quertsev in Vlissingen, zij wer den vergezeld door Zbaikov, die ook zijn vrouw uit Moskou liet overkomen. Zbaikov Hotel restaurant-café Monopole, Nieuwendijk 4, circa 1950. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 16