SPOT Voor vijf cent snoep bij Siebeltje Gerard van der Hoeven In de jaren zestig zaten er in de Vlissingse Hobeinstraat een aantal merkwaardige winkeliers. Je had het echtpaar Van Eekelen, dat een juwelierszaak had, zo'n beetje halverwege de straat. Het echtpaar was lilliputter. Een stukje verderop had de familie Van Gorp een winkel met de wat merkwaardige naam 'Het Zaadhuis'. Dat was een dierenwinkel waar je vogeltjes, goudvissen en dierenvoeding kon kopen. Ik zal nooit het hilarische moment vergeten dat in de Alhambrabioscoop voor de aanvang van de hoofdfilm de reclamedia's werden vertoond. Toen de reclame voor 'Het Zaadhuis' op het scherm kwam riep een dame, achter mij, in plat Amsterdams: "Het Saathuis? ...dat zit naast mij", verwijzend naar haar echtgenoot. Op de hoek van de Clijverstraat en de Ho beinstraat zat jarenlang het winkeltje van Jo Malgo. Daar moest ik vaak naar toe om voor mijn broer of zus sigaretten te kopen. Van het wisselgeld mocht ik dan snoep ko pen. Jo Malgo was een iel mannetje, met een bochel. Zijn vrouw daarentegen was een flinke, gezette dame met teveel make- up, zo herinner ik mij nog. Mijn moeder waarschuwde mij altijd wanneer ik weer vreemd in een stoel hing: "Ga normaal zit ten, Gerard, anders krijg je later net zo'n bo chel als Jo Malgo!" Maar het meest markante winkeltje was wel de snoepwinkel/kruidenierszaak van Anna Siebols. Vele Vlissingers zullen zich het piepkleine winkeltje nog herinneren. In de volksmond werd de vrouw Siebeltje genoemd. Naast kruidenierswaren ver kocht zij ook snoep, zij was dus zeer popu lair bij de jonge bevolking van Vlissingen. In de etalage lagen enigszins wit uitgesla gen negerzoenen, jodenvergif, zoethout en stonden de stopflessen met salmiak en Anna Siebols achter de toonbank, 1972. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) dropveters. Siebeltje was een begrip in de Scheldestad en ver daarbuiten. Anna werd als Bastiana Christina Siebols geboren in Vlissingen op 13 november 1904 en overleed op 15 februari 1993 op 88-jarige leeftijd. Zij was de dochter van Cornelis Siebols en Catharina Siebols- Polderman. Vader Siebols was geboren in Middelburg. Zijn vrouw in Oost- en West-Souburg. Cornelis' vader, Johannis Jacobus was bakkersknecht en Cornelis trad in zijn voetsporen tot hij uiteindelijk in Vlissingen kruidenier werd. Hij begon de winkel aan de voorzijde van zijn huis aan de Hobeinstraat 87 rond 1905. In de PZC van 13 november 1984 vond ik een arti kel waarin mevrouw Siebols op haar tach tigste verjaardag vertelde dat zij al 70 jaar Oktober 2015 19

Den Spiegel | 2015 | | pagina 23