in de winkel stond. Voor vader Cornelis de zaak begon was er een agentschap van de Stoomtram Walcheren gevestigd. Oud- Vlissinger Gert van der Hoest schreef jaren geleden over de kwajongensstreken die hij uithaalde door spijkers op de trambaan te leggen: "En dan kwam Siebols achter ons aan. Hij had een barse stem, een grote snor, pruimde en zorgde bij het wachthuisje voor het laden en lossen van de tram en hield de rails schoon. Vader Siebols overleed in 1946 op 78-ja- rige leeftijd. In het krantenartikel (PZC 13 november 1984) zei mevrouw Siebols daarover: "Tijdens de oorlog bleven we ge woon open. Maar aan het eind moest heel Vlissingen evacueren. Bij terugkomst wa ren er vluchtelingen in onze winkel onder gebracht. Mijn vader kon daar niet tegen en is toen overleden". Toen ook moeder Siebols kort daarna stierf ging Anna alleen verder. Siebeltje was een strenge, maar zachtaardi ge vrouw. Zodra de deurbel rinkelde kwam ze vauit de aangrenzende woonkamer de winkelruimte in. Het rook er naar een ou derwetse petroleumkachel, vermengd met de geur van waspoeder en zoetigheid. Meer dan twee, drie klanten konden er amper staan, zo klein was de ruimte. Die overi gens verder volgestapeld was tot aan het plafond met koopwaar. Als Siebeltje iets moest pakken waar ze niet of nauwelijks bij kon, dan pakte ze een houten bezemsteel met een spijker om het artikel van de bo venste plank te wippen en in haar schoot op te vangen. Alles was ouderwets aan het winkeltje. Er stond geen kassa; Siebeltje rekende alles uit haar hoofd uit of schreef de bedragen met een potloodje op een pa piertje. Een voormalig bewoonster van de Hobein- buurt vertelde mij ooit dat ze vroeger regel matig bij Siebeltje kwam voor een pak was middel of iets dergelijks. "Maar nooit kocht ik er kaas", vertelde zij, "Als een klant een stukje kaas wilde, dan pakte mevrouw Siebols een grote homp kaas, klemde die onder haar arm en sneed er een stuk af. Ze had altijd dezelfde trui aan en dat vond ik niet zo fris!" Het kruideniers- en snoepwinkeltje van Anna Siebols, Hobeinstraat 85; circa 1963. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2015 | | pagina 24