Portret van burgemeester C.A. van Woelderen in 1945. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Metamorfose De plannen van februari 1945 waren rijper en meer overdacht dan die van 1919. Er zat een volgorde in: eerst de wederopbouw en de terugkeer van de bevolking, dan de in frastructuur en dan de rest. Van Woelderen had er vier jaar over kunnen nadenken en hij had meer dan vijfentwintig jaar ervaring die hij in 1919 nog niet had. Daarnaast was hij geholpen door een slimme wet houder die al in 1943 een boekje had ge schreven met de titel De metamorfose van Vlissingen en die kort na de toespraak van Van Woelderen een wat omvangrij ker publicatie zou uitgeven met de titel De herbouw van Vlissingen. Deze wethouder heette H.B.J. Knoop, in het dagelijks leven tandarts. Knoop zou na de oorlog nog een aantal boeken publiceren over de Tweede Wereldoorlog en heeft onmiskenbaar een grote invloed gehad op de totstandkoming van de visie van de burgemeester. 1. Het herstellen en uitbreiden van de Buitenhaven 2. Het verplaatsen van het spoorwegstation naar het begin van de Nieuwe Vlissingseweg 3. De aanleg van een bijstation in de binnenstad 4. Het oplossen van de verkeersproblemen bij de Keersluis 5. De aanleg van een nieuwe brug over het kanaal 6. De aanleg van een nieuwe toegangsweg naar de binnenstad 7. De demping van de Spuiboezem 8. Een nieuwe afwatering van Walcheren naar de Nolledijk 9. De aanleg van betere toegangswegen naar de boulevards 10. De aanleg van een nieuwe badplaats bij Zwanenburg 11De aanleg van meer bebossing in de duinen 12. De bouw van een nieuw stadhuis 13. De bouw van een nieuw politiebureau 14. Het volbouwen van de Nieuwe Markt 15. Het verzorgen van een betere huisvesting voor de bejaarden 16. De bouw van een medisch centrum voor het Groene kruis 17. Het opruimen van krotwoningen 18. De aanleg van betere verkeerswegen naar de stad 19. Het verbeteren van Vliegveld Vlissingen 20. De aanleg van nieuwe industrieterreinen 21. De aanleg van een jachthaven 22. De bouw van een nieuw postkantoor 23. De bouw en exploitatie van een restaurant op het Nollepunt 24. De bouw en exploitatie van een paviljoen voor de kunstkring "Het Zuiden" 25. De bouw en exploitatie van een schouwburg annex concertzaal 26. Het herstel van de jeugdherberg Oktober 2015 5

Den Spiegel | 2015 | | pagina 7