1658 en eenmaal pichilingües in een tekst uit 1627 met als herkomst Venezuela.52 In het gezaghebbende woordenboek van Maria Moliner wordt onder 'pichelingue' als alternatieve vorm 'pechelingue' gege ven, met als verklaring/synoniem 'pirata.' Dit synoniem wordt ook gegeven bij de aparte ingang 'pechelingue.' In het ety mologische woordenboek van Corominas worden beide vormen gegeven: 'pichilin- gue' en 'pechelingue', met als verklaring 'pirata'. Corominas geeft als toelichting dat het woord te maken heeft met Vlissingen en het voor het eerst werd opgetekend aan het eind van de zestiende eeuw. Het woord kwam bij bepaalde schrijvers uit de zeven tiende eeuw geregeld voor, maar kreeg nooit vaste voet in het Spaans, in tegen stelling tot het Portugees, waar het wel enig succes had. Sluiter wordt hier aangevoerd als de onderzoeker die aantoonde dat de naam van de Nederlandse stad Vlissingen aan het eind van de zestiende eeuw werd gebruikt om de Nederlandse zeerovers aan te duiden en in de achttiende eeuw om naar piraten in het algemeen te verwijzen. Sluiter op zijn beurt werd waarschijnlijk op het juiste spoor gezet door Adolfo Bonilla y San Martin, die in 1910 al het artikel 'Pichelingue-Pechelingue' schreef.53 Een zoektocht op internet levert vele tref fers op, maar de voornaamste resultaten refereren naar hier al genoemde artikelen en het gebruik van het woord pechelingue als piraat. Duidelijk wordt wel dat het in het huidige Portugees gangbaarder is dan in het Spaans, want een zoektocht via Google levert voor pechelingue/pechelingues res pectievelijk 3.460 en 907 resultaten op, terwijl dit voor pichilingue/pichilingues respectievelijk 364.000 en 3.210 bedraagt. Verwijzingen naar de plaatsnaam Vlissingen Rest nog het geografische probleem van de betekenis. Het Nederlandse Vlissingen vormde de aanleiding tot het geven van hedendaagse plaatsnamen op het westelijk halfrond in diverse vormvarianten. Zo is er een kaap die Vlissingen hoofd heet op Nova Zembla, in Namibië bestaat er een Vlissingen Noord en een Vlissingen Suid en zelfs dich terbij is er in Engeland, boven Falmouth, een dorpje dat Flushing heet, maar hier wordt beperkt tot het continent Amerika. In de Verenigde Staten bestaat de wijk Flushing ten oosten van Long Island in Queens, New York, een dorpje met dezelf de verbasterde naam in Genesee County vlakbij Cleveland in Michigan en er is een Flushing in Ohio. In de New Yorkse wijk is er tevens een Flushing Main Street en een Flushing Avenue en is er een Flushing River (of Creek) en een Flushing Bay. De bekendste verwijzing betreft het jaarlijk se Flushing Meadows tennistoernooi, de US-open. Op de kust van de voormalige Zeeuwse plantagekoloniën zijn nog veel meer aanwijzingen te vinden. De koffie plantage Vlissingen werd gesticht aan de oevers van de Demerara in Guyana. De plantage is verdwenen, maar de straatna men Vlissengen Road en Vlissengen Square in het huidige Georgetown verwijzen er nog naar.54 Aan de Berbice ten westen van de grens met Suriname lagen meerdere plan tages met Zeeuwse namen, waaronder de plantage Nieuw Vlissingen, een suiker plantage die door Abraham van Pere werd gesticht aan het begin van de zeventiende eeuw.55 In 1633 kwam, na eerdere koloni satiepogingen, het eiland Tobago in han den van de Vlissingse burgemeester Jan de Moor toen het op de Spanjaarden werd heroverd. Nieuw-Walcheren werd door de kolonisten opnieuw in cultuur gebracht en zij begonnen het fort Nieuw-Vlissingen te versterken. Dit werd in 1636 weer heroverd door de Spanjaarden.56 Later werd het eiland weer veroverd door de Engelsen met als gevolg dat wat ooit Nieuw-Vlissingen was nu bekend staat als Scarborough. Het is vooral aan de andere zijde van Latijns Amerika dat de Spaanse naam van Vlissingen voorkomt. Onderaan de oost kust van het schiereiland van Californië is een kleine baai die de naam Puerto de los Pichilingues draagt. In La Fuente, La Paz (Mexico) is daar ook een straatnaam Pichilingue genoemd. Verder is er nog een wijk in de stad Acapulco op het vasteland van de westkust van Mexico en de naam 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 16