Panorama van de vloot van Spilbergen voor Acapulco, bron: J.C.M. Warnsinck (uitg.), De wereld van Joris van Spilbergen 1614-1617. Dl. 2. Werken uitgegeven door de Linschoten-Vereeniging deel XLVII ('s-Gravenhage, 1943). van een beachresort vlakbij aan de kust. Ook in de stad Mazatlan, aan de monding van de Baja California op het vasteland van Mexico is een gehucht en tevens straatnaam Pichilingue, evenals in Guadalajara, waar zich ook nog twee Puerto Pichilingue be vinden. Een Puerto Pichilingue bevindt zich ook in het aan de westkust gelegen Lazaro Cardenas. In Ecuador is ook een plaatsnaam Pichilingue gelegen nabij de rivier Palenque tussen Mocache en de stad Quevedo. In Colombia is er een riviertje in de provincie Cartagena dat Pechelin of Pichelin wordt genoemd en bij Santiago de Tolu in de Caribische Zee uitkomt. Ten slotte is er nog Het eiland Tobago en het fort Nieuw Vlissingen. Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas een plaats genaamd Pisselinge die in het noorden van Chiloé eiland (voor de kust van Chili) zou liggen.57 Op een manuscriptkaart van de Hendrick Brouwer expeditie naar Chili in 1643 zou daarbij een 'Vlissing baij' ingete kend zijn. Deze komt echter op geen enkele andere kaart voor.58 Een volgende vraag die zich bij al deze plaatsnamen aandient is hoe deze tot stand zijn gekomen? In het geval van de VS is dit gemakkelijk te herleiden naar de zeventiende- en negentiende-eeuwse emigratiegolf naar de VS, maar voor Mexico en Zuid-Amerika ligt dat moeilijker. Er is im mers weinig bekend over expedities die de westkust van Amerika aandeden voor de achttiende eeuw. Er is een mogelijkheid dat in het jaar 1600 de Hendrick Frederick van de vloot van Olivier van Noort zo ver noor delijk als de Golf van Californië is geweest. Ook de vloot van Francis Drake (waarvan het plausibel is dat er zich voormalige water geuzen of Vlissingers op bevonden) deed al voor 1600 de westkust van Amerika aan en zeilde tot in de Baai van Californië. Ook zijn er expedities naar de Grote Oce aan en de westkust van Zuid- en Centraal- Amerika ondernomen. Joris van Spilbergen ondernam in 1614-1615 actie om de zilver transporten tussen Potosi en Callao aan de Pacifische zijde van Peru aan te vallen. Ook de Nassause vloot van elf schepen van 1623-1624 onder Jacques L'Hermite zou dit plan ondernemen. Een van de sche- Januari 2016 15

Den Spiegel | 2016 | | pagina 17