'Strak' in Amsterdam Jaco Simons De in Vlissingen vergeten toparchitect Adriaen Dortsman (1635-1682) Straat en Slop Het is een klein straatje in het centrum van Vlissingen, gelegen tussen de Nieuwstraat en het Groenewoud, en bevat slechts een beperkt aantal huizen. Het kreeg in 1933 bij raadsbesluit een naamsverandering omdat men vond dat de vorige identiteit een nogal negatieve bijklank had. De Dortsmansstraat, want daar gaat het hier over, stond eerder bekend als het Dortsmanslop. Een 'slop' had overigens niets te maken met een achterbuurt, maar werd eeuwenlang meegegeven aan een zijstraatje; in dit geval van zowel de toenmalige Lange Nieuwstraat als het Lange Groenewoud. Van de naam Dortsmanslop wordt in 1604 voor het eerst melding gemaakt. Het nau we zijstraatje was in de zestiende eeuw in werkelijkheid een pad of brandgang en vormde voor een deel de verbinding tus sen het Begijnhof in de Lange Nieuwstraat en de Sint Jacobskerk aan de Oude Markt. De doorgang werd later verbreed tot een 'echt straatje' en voorzien van de naam Dortsmanslop. Het waren niet de minsten die hun adres in het slop hadden. Zo bevond zich er de toe gangspoort van het Schuttersgilde van de hand- en voetboog Sint-Joris, hoewel het gebouw waar de schutters bijeen kwamen in de Korte Walstraat lag. Dit gildepand werd overigens in 1735 verkocht aan de Lutherse Gemeente in Vlissingen en is te genwoordig de thuisbasis van de Hersteld Apostolische Zendingsgemeente. Op de oosthoek van het slop en het Lange Groenewoud bevond zich het ouderlijk huis van Maria Schot, de weduwe van Apollonius Ingels, grondlegger van de be kende buitenplaats Swanenburg. Maria De Dortsmansstraat in Vlissingen. (Foto Jaco Simons) Schot bezat zelf ook panden in het slop; op de westhoek met het Lange Groenewoud en het huis er direct naast. Vele varianten van de straatnaam passeer den in de loop der tijd de revue. De huidige naam Dortsmansstraat is in elk geval niet juist, want de spelling bevat een 's' teveel. Ook het slop kende diverse varianten, zoals Dorsmanslop en Dortsmansslop. Volgens de gegevens van het in de Franse tijd op gerichte kadaster heette het straatje zelfs Oostmansslop. Bij het opmaken van zijn kaarten in 1824 is de landmeter wel erg slordig met de in het veld genoteerde infor matie omgegaan. Naamgeving Het Dortsmanslop werd, zeker vóór 1604, genoemd naar Cornelis van Dort (alias 'den Dortsman') óf naar zijn zoon Adriaen. Zij moeten mannen van aanzien en met ver diensten zijn geweest. Er werd immers niet zo maar een slop naar iemand ge- Januari 2016 19

Den Spiegel | 2016 | | pagina 21