Portret van Adriaan Dortsman. (Pieter van der Plaats naar David van der Plaats). De naam van de architect werd ook hier fout gespeld: Dorsman. lijnen en symmetrie, echter zonder overbo dige versiering. De Strakke Stijl kreeg op grote schaal navolging en werd zelfs de heersende trend voor de bouwkunst aan de Amsterdamse grachten in de periode 1675 1700. In Amsterdam had Dortsman veel te dan ken aan vermogende Waalse families. Deze Zuidelijke Nederlanders waren in de zestiende eeuw vanuit Antwerpen naar het noorden getrokken, vooral na de Val van Antwerpen in 1585. Zij hadden hun daar opgebouwde vermogen mee kunnen ne men en konden het zich permitteren om luxe panden te laten bouwen, waarbij pro fessionele architecten in de arm werden genomen. Voor wat betreft de statige Amsterdamse herenhuizen is het pand met de mysterieuze naam 'Het huis met de bloedvlekken' één van de markantste Dortsmanontwerpen. Dit huis staat aan de Amstel 216 en werd in 1671 gebouwd voor de koopman Gijsbert Dommer. Later woonde burgemeester en diplomaat Coenraad van Beuningen hier. Januari 2016 Het huis kreeg in zijn tijd een lugubere naam aangemeten door de tekeningetjes, letters en tekens die er, volgens de overle vering althans, met het eigen bloed van de krankzinnig geworden Van Beuningen op waren getekend. Het is tot op heden niet gelukt deze 'bloedvlekken' te verwijderen. Belangrijk is ook het zogeheten Sixhuis aan de Herengracht 619, één van Dortsmans eerste ontwerpen en gebouwd voor Jan Six. Deze invloedrijke en kunstminnende bestuurder onderhield nauwe contacten met Rembrandt. Hij was getrouwd met een dochter van de machtige magistraat Nicolaes Tulp. De voorgevel van het Sixhuis is zo sterk gewijzigd dat het pand nog nau welijks herkenbaar is als 'een Dortsman'. Naast het Sixhuis ontstond bovendien een groot Dortsmanproject van een acht tal aan elkaar grenzende panden op de hoek van de Herengracht en de Amstel. Op Herengracht 625 ging Dortsman zelf wonen. Zijn huis bevatte een bijzonder bal kon met het gebeeldhouwde monogram ADV (Adriaen Dortsman Vlissingen) en de In Amsterdam woonde Dortsman aan de Herengracht 625, rechts naast het witte pand. Het huis bestaat niet meer; er is hier een ander en wat smaller huis gebouwd. (Foto Jaco Simons) 21

Den Spiegel | 2016 | | pagina 23