werktuigen van de architect (winkelhaken, gradenbogen, passers en schietloden). Het balkon werd bij de afbraak gelukkig behou den en opgenomen in de collectie van het Rijksmuseum. Het woonhuis van Dortsman bestaat helaas niet meer. Bovendien kreeg het perceel waarop het pand stond een an dere indeling. Ook de volgende Dortsmanhuizen sprin gen in het oog. De dubbele panden van het huidige Museum Van Loon aan de Kei zersgracht 672-674; die twee huizen wer den opgericht voor Jeremias van Raey, regent bij het Walenweeshuis. Het pand aan de Keizersgracht 604, genaamd 'Int derde Vredejaer'. Dat huis werd gebouwd voor Pieter Schaep. Verder het huis aan de Herengracht 502. Dat werd gerealiseerd in opdracht van Paulus Godin, bewindheb ber van de West Indische Compagnie, één van de directeuren van de Sociëteit van Suriname en regent van het Walenweeshuis in Amsterdam. Godins huis is sinds vele ja ren de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam. Godin was in de zeven tiende eeuw een bekende Walcherse fami lie. Paulus Godins vader Daniel was vanuit Antwerpen in Middelburg terecht gekomen, om vervolgens naar Amsterdam te gaan. Tot slot mag het enorme Walenweeshuis, het opvanghuis voor Waalse weeskinderen, aan de Vijzelgracht niet ongenoemd blijven. De bouw van dit instituut was één van de grootste projecten voor Dortsman. Dortsman zette ook zijn stempel op di verse buitenplaatsen, waarvan één in het Zweedse Finspong, in opdracht van Louis de Geer de jongere. Dortsman zond zijn te keningen naar zijn opdrachtgever. Hij heeft dit buiten nooit in werkelijkheid gezien. In het Utrechtse Breukelen werd Dortsman aangetrokken voor de herbouw van 'Gun- terstein'. Op de fundamenten van deze door oorlog verwoeste ridderhofstad werd in 1680 het huidige Gunterstein gebouwd. Dat was in opdracht van de rijke koopmans weduwe Magdalena Poulle, regentes van, alweer, het Walenweeshuis in Amsterdam. Gunterstein was een zeer beroemd bui tenverblijf, mede omdat raadpensionaris Johan van Oldebarneveld er tussen 1611 en 1619 eigenaar van was. Ook bij de herbouw van het in de buurt lig gende kasteel Nyenrode was Dortsman be trokken. Het kasteel is nu de thuisbasis van de Nyenrode Business Universiteit. Er zullen in de toekomst wel meer buiten huizen aan Dortsman worden gekoppeld, zo is de verwachting bij kenners op dit ge bied. Dortsman ontwierp niet alleen stads- en buitenhuizen. Hij was ook de architect van kerkelijke interieurs. De Ronde Lutherse Kerk, nu als 'koepelzaal' een onderdeel van het Renaissance Hotel, wordt gezien als één van zijn belangrijkste creaties. Tijdens de bouw waren er strubbelingen Het huis met de bloedvlekken aan de Amstel, gezien vanuit de kerk- zaal van museum de Hermitage in Amsterdam (Foto Jaco Simons) Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 24