Dortsman kreeg de opdracht om een nieuwe kerk te ontwerpen, dat werd de Ronde Lutherse Kerk. (Foto Jaco Simons) tussen Dortsman en de kerkenraad van de lutheranen. Daarbij werd de Middelburgse timmerman Louis Jolijt naar Amsterdam gehaald om zijn mening te geven over met name de kap van de kerk. Jolijt was eerder betrokken geweest bij de bouw van de net gereed gekomen Oostkerk in Middelburg en kon de lutheranen van deskundig advies voorzien. De Ronde Lutherse Kerk kreeg ook buiten Nederland aanzien. Het gebouw zou een inspiratiebron zijn geweest voor de wereldberoemde Frauenkirche in het Duitse Dresden. Dortsman was ook nog betrokken bij de fortificatiewerken rondom Amsterdam en bovendien werd hij ten tijde van stadhou der Willem III aangesteld als Controleur der kleine Hollandse fortificatiën. In die rol werd hij bouwer en ontwerper van de nieuwe vestingwerken in Naarden. Toen deze verdedigingswallen in 1681 werden gecontroleerd bleken er grote fouten in te zitten, waarvan Dortsman de schuld kreeg. Zijn werk was vermoedelijk gesaboteerd in opdracht van het bestuur van de stad Amsterdam, dat een bedreiging zag in de versterking van Naarden. Tot slot moet Dortsman genoemd worden in verband met de meest besproken en be schreven Vlissinger ooit, Michiel de Ruyter. De vormgeving van het imposante grafmo nument van de zeeheld in de Nieuwe Kerk in Amsterdam was van Dortsmans hand. Graf Na zijn dood in 1682 werd Adriaen Dorts- man begraven in de Oosterkerk in Am sterdam. Dit godshuis was ruim tien jaar eerder gereed gekomen voor de eerste eredienst. Weliswaar werd het gebouw door de Amsterdamse stadsarchitect Daniël Stalpaert ontworpen, maar Dortsman had de opdracht gekregen om de bouw te be geleiden en de kerk naar eigen inzicht te voltooien. Het graf van Dortsman droeg het num mer 51. Helaas is de grafsteen bij restaura tiewerkzaamheden van de kerk rond 1980 verloren gegaan en niet meer hersteld. Januari 2016 23

Den Spiegel | 2016 | | pagina 25