Een opvallende naam in het leven van Adriaen was Cornelia van der Gon, zijn huishoudster. Zij ontwierp poppenhuizen, waaraan ook Adriaen serieus meewerkte en bouwde. Cornelia erfde het grootste deel van Adriaens nalatenschap en werd bovendien na haar dood bijgezet in het graf van de altijd vrijgezel gebleven Adriaen. Hadden zij een meer dan vriendschappe lijke relatie? Je kunt je niet aan die indruk onttrekken. In elk geval was die mogelijke verhouding niet openlijk. Spaarzame sporen In Amsterdam zijn er vele sporen te vinden van Dortsman in de vorm van huizen, een kerk en andere bouwwerken die hij ont wierp. Walcheren komt er in dat opzicht be kaaid vanaf. Naast het straatje in Vlissingen treffen we in het Zeeuws Archief nog de oudst bewaarde tekening van Dortsmans hand. Toen Adriaen na zijn studietijd voor korte tijd terugkeerde naar Vlissingen ont wierp hij een bordestrap en een tuin voor het Prinsenhuis. De titel bij de bordestrap luidt: "Peue tot het Huijs van Zijn hoocheyt tot Vlissinge". Helaas kwam dit ontwerp uit december 1663 niet tot uitvoering. Het Prinsenhuis lag overigens aan de hui dige Oranjestraat, waar later de Willem III- kazerne werd gebouwd. We mogen in Vlissingen trots zijn op 'onze' gevierde architect, ook al werden het slop en het straatje niet specifiek naar hem ge noemd, maar naar zijn (over)grootvader. In Vlissingen is Dortsman helaas nauwe lijks bekend. Maar in Amsterdam des te meer. Daar tref je zijn naam regelmatig aan op informatiepanelen in de stad en wijde omgeving. Hij was dan ook een topper in zijn vakgebied, die zich kon meten met de grootse architecten van de Gouden Eeuw. In Naarden en in Rotterdam wordt Dorts man geëerd met een straatnaam. Waarom er in de hoofdstad geen straat, weg of plein naar hem is genoemd, is onduidelijk. Wellicht een idee voor de Amsterdamse straatnamencommissie? Over de auteur: JACO SIMONS, studeerde kerkorgel en piano aan het conservatorium. Naast het docentschap muziek houdt hij zich bezig met archiefonderzoek. Hij publiceerde in de bladen Den Spiegel, Arneklanken, Klaver Vier, Nehalennia, Saillant en De Wete. Bronnen Gemeentearchief Vlissingen - Oud-rechterlijk Archief Vlissingen, 'Huizenlegger', inv. nr. 751, fol. 195vo. De eigenaar van dit huis was Adriaen Adriaenszoon Dortsman en later zijn doch ter Adriaenken. De laatste was dus de zus van archi tect Adriaen. Zij was getrouwd met kapitein Willem Janszoon Colijn. - In het Lange Groenewoud woonde een Jan Dorts man 'Metzer' (metselaar van beroep?), inv.nr. 751, fol. 55. Hoogstwaarschijnlijk was hij een lid van de Dortsmanfamilie. Zeeuws Archief - Rekenkamer van Zeeland, 'Rekenkamer D', inv. nr. 69471. (Huis Walstraat 33) Verder inv.nrs. 60660, 60680, 60690, 60691, 60700. - Zeelandia Illustrata, deel II, cat.nr. 1256. De oudst bewaarde tekening van Adriaen Dortsman. Literatuur - Dommisse, Oud-Vlissingen en de wording van Nieuw-Vlissingen, Vlissingen 1910. - F. Quint, De 'Strakke Stijl' van Adriaan Dortsman', in: 'Binnenstad', jrg. 47, maart/april 2013. - R. Rentenaar, Groeten van Elders. Plaatsnamen en familienamen als spiegel van onze cultuur, Naarden 1990. - J. Simons, Raadsheer Apollonius Ingels en Maria Schot, in: 'Den Spiegel', jrg. 31 nr. 3. - P. Vlaardingerbroek, Adriaan Dortsman (1635-1682), De ideale gracht, Zwolle 2013. Internet - www.geertmak.nl/nl/Land/Essays%20en%20lezin- gen/330.html (Het huis met de bloedvlekken) - www.watwawaar.nl (onder meer kadastrale kaarten) 24 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 26