Vlissingers binnen en buiten de grenzen Aafke Verdonk-Rodenhuis Den Spiegel nummer 1, 2016. We begin nen aan jaargang 34! In al de voorbije ja ren is Den Spiegel met veel enthousiasme gemaakt. De redactie, die al heel lang uit dezelfde mensen bestaat, beleeft iedere keer weer plezier aan het samenstellen van het blad. Na het overlijden van onze gewaardeerde eindredacteur Jan Hintzen zijn wij met z'n vieren verder gegaan. Nu, bij de voorbereiding voor dit nummer is Dick Broers de redactie komen verster ken. Dick Broers is projectmedewerker bij Bibliotheek Vlissingen en was jarenlang aan het museum verbonden. Aanvankelijk aan het Gemeentemuseum Vlissingen en later het muZEEum. Hij was onder andere depotbeheerder. Ook schrijft hij graag over museale onderwerpen en heeft hij grote in teresse in de historie van Vlissingen. Deze aflevering van Den Spiegel bevat een lang artikel van Johan Francke. Een ar tikel van deze lengte bent u niet van ons gewend, maar wij vinden dat we het toch in zijn geheel moeten plaatsen en niet in af leveringen. Het is een zeer boeiend en inte ressant artikel Pechelingue(s) of de slechte naam van Vlissingers buiten de grenzen. Het vertelt hoe het woord Vlissinger, in het Spaans en Portugees Pechelingue en Pichilingue, synoniem werd voor piraat. Francke beschrijft vanuit de historie en de taalkunde hoe het begrip ook veranderin gen in betekenis onderging. Ook buiten de grenzen, de stadsgren zen dan wel: Strak in Amsterdam, De in Vlissingen vergeten toparchitect Adriaen Dortsman (1635-1682). Dit is het ver haal van Jaco Simons over een buiten de grenzen van Vlissingen bekend gewor den architect. Simons vertrekt vanuit het Dortsmanslop, een naam die al in 1604 voorkomt. Het straatje kan dus niet naar de architect Dortsman genoemd zijn. In het artikel wordt duidelijk hoe het dan wel is. Ron van Maanen richt de aandacht op Ingenieur Jacob Janszen(1851-1918), een van de drie personen die vanaf het begin vorm gaven aan scheepswerf De Schelde. Ook van hem stond een borstbeeld in het hoofdkantoor van de werf, toch is hij min der bekend dan bijvoorbeeld Arie Smit of Bruno Joannes Tideman. Van Maanen be licht het belang van deze onbekende chef afdeling scheepsbouw van de Kon. Mij. De Schelde. Dan tenslotte het muZEEumnieuws, waarin een bijzondere tentoonstelling wordt be sproken: De zee inspireert, Het maritieme werk van vader en zoon Schütz. De expo sitie is tot stand gekomen dankzij de sa menwerking met het Zeeuws Museum in Middelburg, dat een groot aantal werken beschikbaar heeft gesteld. De tentoonstel ling is in november geopend en is nog te zien tot en met 24 april 2016. Verder heeft u wellicht in de media gelezen dat het muZEEum onderdak gaat verlenen aan de Cultuurwerf, die vanwege de bezui nigingen de huur van de Willem 3 aan de Oranjestraat heeft opgezegd. Op het gebied van administratie was er al samenwerking. Cultuurwerf en muZEEum blijven aparte organisaties met een eigen identiteit. In het kader van samenwerking is de directeur van de Cultuurwerf Onno Bakker voor zes maanden aangesteld als interim directeur van het muZEEum. Rest mij nog u, namens de redactie aan gename feestdagen te wensen, licht en warmte. Voor het nieuwe jaar gezondheid en veel goeds! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 4